Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.09.2020, 13:19

Hygienici zverejnili podrobnosti k rekordnému počtu nakazených koronavírusom

Úrad verejného zdravotníctva vyšší počet prípadov COVID-19 predpokladal, očakáva ho aj v ďalšom období.

Vysoký počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom sa vzhľadom na vysoký počet vykonaných testov predpokladal.

Úrad verejného zdravotníctva upozorňuje, že vyššie čísla nakazených nebudú nezvyčajné aj v ďalšom období. Informoval o tom Marek Eliáš z komunikačného referátu Úradu.

"S návratom detí do škôl a škôlok po prázdninách a návratom dospelých do zamestnania po dovolenkách sa prirodzene zvyšuje mobilita ľudí. Tým rastie aj riziko šírenia ochorenia COVID-19, s tým súvisí vyšší počet indikácií na testovanie aj počet kontaktov pozitívne testovaných osôb," vysvetľujú hygienici.

Testujú sa aj suspektné osoby, ľudia vracajúci sa z rizikových krajín a ďalšie osoby.

Najviac prípadov je z Bratislavy

V piatok na Slovensku pribudlo 226 s potvrdeným ochorením COVID-19.

Početnejší výskyt prípadov zaznamenali regionálne úrady verejného zdravotníctva so sídlom v Bratislave, Nitre a Dolnom Kubíne.

Dolný Kubín

V pôsobnosti Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom v Dolnom Kubíne sú všetky potvrdené prípady ochorenia COVID-19 v okrese Tvrdošín dohľadané kontakty z identifikovaného a podchyteného ohniska nákazy.

Dohľadávanie kontaktov naďalej intenzívne pokračuje. Nariaďuje sa im izolácia a zabezpečuje testovanie.

RÚVZ nateraz vydal pre okresy Trstená a Tvrdošín odporúčanie obmedziť sociálne kontakty a vydanie zákazu návštev v nemocnici.

Nitra

Aj v prípadoch v pôsobnosti RÚVZ v Nitre ide predovšetkým o aktívne dohľadané kontakty.

"RÚVZ epidemiologickú situáciu v Nitrianskom okrese pozorne sleduje, jej vývoj hodnotí na dennej báze a v závislosti od toho prehodnocuje prijatie potrebných protiepidemických opatrení na lokálnej úrovni," informujú hygienici.

Rúška, odstup, ruky

ÚVZ apeluje na ľudí, aby mali v čase pretrvávajúcej pandémie stále na pamäti dôležitosť dodržiavania základnej a veľmi účinnej prevencie. Dbať treba na nosenie rúšok, dodržiavanie dostatočného sociálneho odstupu a pravidelné umývanie, respektíve dezinfekciu rúk.

"Vďaka týmto trom zásadám významne bránime nielen šíreniu ochorenia COVID-19, ale aj šíreniu mnohých ďalších infekčných ochorení vrátane chrípky, ktorej sezóna sa blíži," zdôrazňuje úrad.

Vyhýbať sa miestam s vyššou koncentráciou ľudí je dôležité aj v exteriéri. "Pokiaľ to nie je možné, v záujme účinnej prevencie odporúčame aj vonku nasadiť si na takýchto miestach rúško a zdržiavať sa tam len na nevyhnutný čas," radia hygienici. Okrem oficiálnej stránky ÚVZ odporúčajú sledovať aj webstránky miestne príslušných RÚVZ.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.