Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.09.2020, 12:34 Aktualizované dňa 03.09.2020 o 12:54

Čo predchádzalo vyneseniu rozsudku? Sudcovia nekomunikovali, Sabovú mali prehlasovať

Očakáva sa, že poškodení sa obrátia na Najvyšší súd, ktorý je odvolacou inštanciou.

Slovensko spoznalo rozsudok nad obžalovanými v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Verdikt potvrdil, že skutok sa stal tak, ako ho opísali prokurátori v obžalobe.

Rozsudok nie je právoplatný

Verejnosť mala zaostrené najmä na Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovú, ktorí boli obžalovaní z objednávky vraždy. Tých súd oslobodil. Senát to v rozsudku, ktorý čítala jeho predsedníčka Ružena Sabová, odôvodnil tým, že nebolo dokázané, že skutok spáchali.

​Súd odsúdil Kočnera len za nedovolené ozbrojovanie na peňažný trest 5-tisíc eur alebo na náhradný trest väzenia päť mesiacov. Zsuzsová by sa mala hneď dostať na slobodu.

Tretieho obžalovaného Tomáša Szabóa súd uznal vinným z účasti na poprave a udelil mu trest odňatia slobody na 25 rokov.

Rozsudok nie je právoplatný. Očakáva sa, že poškodení sa obrátia na Najvyšší súd, ktorý je odvolacou inštanciou.

Odôvodnenie oslobodenia

V odôvodnení oslobodzujúcej časti senát konštatuje, že "rozsudok môže byť založený len na takých dôkazoch, ktoré úplne usvedčujú obžalovaných." Sabová priblížila, že na základe vykonaných dôkazov nebolo možné Kočnera a Zsuzsovú odsúdiť, lebo senát mal pochybnosti a v takom prípade musí byť rozsudok v prospech obžalovaného.

"Existencia samotného motívu nestačí," doplnila šéfka senátu s tým, že nebolo spoľahlivo preukázané, že by Kočner a Zsuzsová reálne skutok spáchali.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.