Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.09.2020, 20:39

Korčok si predvolá pre prípad Jozefa Chovanca belgického veľvyslanca

Národná rada prijatím uznesenia v stredu vyjadrila ľútosť a znepokojenie nad smrťou Jozefa Chovanca v Belgicku.

Korčok si predvolá pre prípad Jozefa Chovanca belgického veľvyslanca
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) si na ministerstvo predvolá belgického veľvyslanca.

Urobí tak v súvislosti s uznesením Národnej rady (NR) SR k tragickému prípadu Jozefa Chovanca. Korčok o tom informoval na sociálnej sieti.

​Stanovisko parlamentu vníma minister ako silné posolstvo so širokou politickou podporou. Obsahuje podľa neho konkrétne požiadavky na belgické orgány aj európske inštitúcie.

"Belgickému veľvyslancovi budeme tlmočiť to, čo žiada NR SR spolu s požiadavkou pani prezidentky a vlády SR, aby vyšetrovanie bolo ukončené čo najskôr a páchatelia boli postavení pred súd," uviedol.

Národná rada SR prijatím uznesenia v stredu vyjadrila ľútosť a znepokojenie nad smrťou občana SR Jozefa Chovanca v Belgicku na letisku Charleroi vo februári 2018.

Zároveň odsúdila neprimeraný zákrok belgických orgánov a zaviazala vládu požadovať riadne vyšetrenie udalosti, ako aj vyvodenie zodpovednosti. Rodine a blízkym zosnulého vyjadrilo plénum úprimnú sústrasť.

Zo záznamu priemyselnej kamery, ktorá incident v roku 2018 zachytila, vidno, ako jedna zo zasahujúcich policajtiek hajluje, zatiaľ čo piati ďalší policajti sedia a kľačia na hrudi Chovanca a smejú sa z nacistického pozdravu svojej kolegyne.

Podľa videozáznamu policajti kolenami na hrudi imobilizovali Chovanca po dobu 16 minút.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.