Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.09.2020, 14:59

Šeliga obhajuje vetovaný zákon. Hovorí o kroku k očiste justície

Kľúčové podľa neho v tomto prípade nie je odvolanie generálneho prokurátora.

Šeliga obhajuje vetovaný zákon. Hovorí o kroku k očiste justície
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Vetovaná novela zákona o prokuratúre, o ktorej aktuálne diskutujú poslanci Národnej rady, je jedným z najväčších krokov k očiste Slovenska a justícii.

Uviedol to v stredu v rozprave podpredseda parlamentu a jeden z predkladateľov návrhu zákona Juraj Šeliga (Za ľudí).

Kľúčové podľa neho v tomto prípade nie je odvolanie generálneho prokurátora, ale práve výberový proces, verejné vypočutie. "Aby občania videli, že nejdeme nikoho vyberať na objednávku," zdôraznil Šeliga.

"Myslím si, že tento zákon, keď dnes vyhovieme pripomienkam prezidentky, keď nadobudne platnosť a účinnosť, je podľa mňa jedným z najväčších krokov v rámci očisty Slovenska a justície ako takej za posledných prinajmenšom desať rokov, možno od náhodného prideľovania spisov," skonštatoval.

Pripomienky prezidentky Zuzany Čaputovej vníma ako vstup do diskusie, pričom na konci dňa je spoločný záujem, ktorým je transparentná generálna a špeciálna prokuratúra.

Dôležité je podľa Šeligu čím skôr zákon prijať a následne vybrať generálneho prokurátora, aby sa "konečne na prokuratúru vrátila spravodlivosť".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.