Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.09.2020, 13:27 Aktualizované dňa 02.09.2020 o 13:58

"Nie ste na dedinskej zábave." Kollár vykázal kotlebovcov z rokovacej sály, nemali rúška

Poslanci sa na schôdzi venujú zákonom, ktoré vetovala prezidentka Zuzana Čaputová.

"Nie ste na dedinskej zábave." Kollár vykázal kotlebovcov z rokovacej sály, nemali rúška
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Predseda Národnej rady Boris Kollár otvoril mimoriadnu schôdzu parlamentu. Na začiatku šéf parlamentu upozornil niektorých poslancov, ktorí si odmietli nasadiť rúška a vykázal ich zo sály.

"Kto má odvahu, dajte dole rúška!" ozývalo sa rokovacou sálou. Kollár následne prerušil schôdzu a zvolal rokovanie poslaneckého grémia.

"Nie ste na dedinskej zábave, správajte sa ako poslanci," napomenul Kollár poslancov, ktorí sa začali v pléne prekrikovať po tom, ako ich upozornil, že si majú nasadiť rúška.

Dodal, že keď to zvládnu deti v škole, mali by aj oni. Zdôraznil, že majú ísť celému národu príkladom.

Medzi poslancami, ktorých upozornil, boli Andrej Medvecký, Milan Mazurek, Miroslav Urban, Peter Krupa (všetci ĽSNS), Štefan Kuffa a Tomáš Taraba (obaja nezaradení).

Po rokovaní grémia Kollár oznámil, že z pléna budú vykázaní poslanci ĽSNS Krupa, Mazurek a Medvecký.

Na programe sú vetované zákony

Poslanci sa na schôdzi majú venovať zákonom, ktoré vetovala prezidentka Zuzana Čaputová. Zákonodarcovia by sa mali venovať novele zákona o prokuratúre, ktorou sa má meniť spôsob výberu generálneho i špeciálneho prokurátora.

Hlava štátu avizovala, že ak parlament prelomí jej veto, chce sa obrátiť na Ústavný súd.

Okrem toho čakajú plénum dva návrhy uznesenia k úmrtiu občana Slovenska Jozefa Chovanca v Belgicku. V úvode schôdze si ho uctili minútou ticha.

Zmeny pri voľbe generálneho prokurátora

Novela navrhuje zmeny v podmienkach výberu a odvolania generálneho i špeciálneho prokurátora. O funkciu šéfa Generálnej prokuratúry by sa mohli podľa úpravy uchádzať aj kandidáti, ktorí nie sú prokurátormi.

Rozšíriť by sa mohol okruh osôb a inštitúcií, ktoré kandidátov navrhujú. Špeciálnym prokurátorom by sa už nemusel stať len prokurátor GP.

Okrem toho čaká poslancov rovnako vetovaná novela zákona o elektronických komunikáciách, ktorou sa mení aj zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia.

Úradu verejného zdravotníctva mala úprava umožniť získavať od operátorov telefónne čísla ľudí, ktorí sa nachádzali v "červených" krajinách.

Druhou vetovanou je novela zákona o komisárovi pre deti a komisárovi pre osoby so zdravotným postihnutím. Upravuje spôsob a dôvody odvolávania osôb z týchto funkcií.

Dva návrhy uznesenia k úmrtiu slovenského občana v Belgicku predložili do parlamentu opoziční poslanci zo Smeru-SD, a tiež vedenie Národnej rady vrátane jej predsedu a podpredsedov. Kollár už avizoval zlúčenú diskusiu k návrhom.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.