Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.09.2020, 13:25 Aktualizované dňa 02.09.2020 o 14:28

Pellegrini kritizuje koalíciu: Dovolenky im boli prednejšie ako zdravie občanov

Poslanci na parlamentnej schôdzi rokujú o zákonoch, ktoré vetovala prezidentka.

Pellegrini kritizuje koalíciu: Dovolenky im boli prednejšie ako zdravie občanov
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Podpredseda parlamentu Peter Pellegrini kritizoval poslancov vládnej koalície za to, že schôdzu o prelomení veta prezidentky Zuzany Čaputovej nezvolali skôr.

"Ak bol zákon o elektronických komunikáciach tou kľúčovou zbraňou proti pandémii, nerozumiem, že stačilo čakať až do 2. septembra a zákon prijať. Nerozumiem, prečo sme tak nemohli spraviť pred dvoma alebo troma týždňami. Dovolenky a pohodlie im boli prednejšie ako zdravie občanov," uviedol Pellegrini.

Poslanci sa na dnešnej schôdzi venujú zákonom, ktoré vetovala prezidentka. Zákonodarcovia budú rokovať o novele zákona o prokuratúre, ktorou sa má meniť spôsob výberu generálneho i špeciálneho prokurátora.

Hlava štátu avizovala, že ak parlament prelomí jej veto, chce sa obrátiť na Ústavný súd. 

Okrem toho čaká poslancov rovnako vetovaná novela zákona o elektronických komunikáciách, ktorou sa mení aj zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Úradu verejného zdravotníctva mala úprava umožniť získavať od operátorov telefónne čísla ľudí, ktorí sa nachádzali v "červených" krajinách.

Ďalšou vetovanou je novela zákona o komisárovi pre deti a komisárovi pre osoby so zdravotným postihnutím. Upravuje spôsob a dôvody odvolávania osôb z týchto funkcií.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.