Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.12.2007, 07:29

Rozprava k rozpočtu sa skončila, bude sa hlasovať

Rozprava v pléne Národnej rady SR k návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok a k návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2008 až 2010 sa skončila. Vystúpilo v nej 57 poslancov, ktorí predložili viac ako 20 pozmeňujúcich návrhov, pričom všetky sú z radov opozície. Hlasovanie o zákone roka bude o 17:00.
Po rozprave vystúpil aj minister financií Ján Počiatek, ktorý ako predkladateľ zhodnotil diskusiu o rozpočte v parlamente. Minister vládny návrh obhajoval a zopakoval, že ide o najlepší rozpočet v samostatnej histórii Slovenska. Vyzdvihol predovšetkým úroveň deficitu verejnej správy, ktorý by mal na budúci rok dosiahnuť 2,3 % hrubého domáceho produktu, čo je podľa neho úctyhodné najmä pri zle naprojektovanej dôchodkovej reforme. Minulá vláda sa totiž podľa neho prepočítala s dopadmi reformy na verejné financie za roky 2006 až 2009 až o niekoľko desiatok miliárd korún, čo súčasná vláda musí vykrývať zároveň s pokračujúcou konsolidáciou.
Minister obhajoval aj opozíciou najčastejšie kritizovaný rozpočet rezortu pôdohospodárstva. Zvýšenie zdrojov v sektore ide totiž podľa Počiatka celé na vrub peňazí z Európskej únie, ktoré sa nedajú využiť na iné účely ako na dotácie do poľnohospodárstva. Podobne obhajoval aj často kritizovaný rozpočet rezortu sociálnych vecí a rodiny, ktorý je zase podľa opozície v porovnaní s programovým vyhlásením vlády podhodnotený. Podľa Počiatka je však zvýšenie zdrojov v rezorte dostatočné na valorizáciu všetkých sociálnych dávok v zmysle platných predpisov.
Podľa ministra návrh rozpočtu potvrdzuje zdravý stav ekonomiky a vytvára platformu, aby bola Slovenská republika vyňatá z procedúry nadmerného deficitu a prvýkrát splnila maastrichtské kritérium deficitu. "Tento rozpočet vytvára platformu na vstup SR do eurozóny a výrazne prispieva k stabilite celého systému," uzavrel svoje vystúpenie minister Počiatek.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.