Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.08.2020, 15:09

Poslanec OĽaNO predložil návrh zmien v potratoch v rozpore s rokovacím poriadkom, tvrdí Dostál

Ondrej Dostál skonštatoval, že v zmysle rokovacieho poriadku možno predložiť návrh v tej istej veci najskôr o šesť mesiacov.

Poslanec OĽaNO predložil návrh zmien v potratoch v rozpore s rokovacím poriadkom, tvrdí Dostál
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Novelu zákona o umelom prerušení tehotenstva predložil do Národnej rady poslanec Martin Čepček (OĽANO) v rozpore s rokovacím poriadkom parlamentu, nemožno o nej rokovať.

Tvrdí to poslanec Ondrej Dostál (SaS), ktorý už v tejto súvislosti oslovil aj šéfa parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina).

Napriek formálnym a drobným obsahovým odlišnostiam ide podľa Dostála nepochybne o návrh podaný v tej istej veci, ako bol neschválený návrh poslancov ĽSNS z júla tohto roka.

Predsedníčka parlamentného zdravotníckeho výboru Jana Cigániková (SaS) to vidí podobne. Obrátiť sa plánuje aj na ústavnoprávny výbor a žiadať stiahnutie návrhu.

Parlament o ňom nemôže rokovať, tvrdí Dostál

Dostál skonštatoval, že v zmysle rokovacieho poriadku možno predložiť návrh v tej istej veci najskôr o šesť mesiacov.

Pripomenul výkladné stanovisko Ústavnoprávneho výboru z roku 2011, ktoré hovorí, že spojenie "v tej istej veci" neznamená, že musí ísť o formálne aj obsahovo totožný návrh zákona, ale že sa tým rozumejú tie isté právne vzťahy, ktoré upravoval neschválený návrh.

"Návrh poslanca Čepčeka je napriek formálnym a drobným obsahovým odlišnostiam nepochybne podaný v tej istej veci ako neschválený návrh skupiny poslancov ĽSNS, od ktorého neschválenia neuplynula zákonom stanovená lehota šesť mesiacov," podotkol.

Vzhľadom na to je podľa neho evidentné, že návrh bol podaný v rozpore so zákonom o rokovacom poriadku, a preto o ňom nemôže parlament rokovať.

Cigániková považuje návrh za nekorektný

Cigániková hovorí o návrhu ako o úplnom obmedzení práv ženy a o tzv. "poľskom modeli". Jeho predloženie považuje za "vrcholne nekorektné" voči koaličnému partnerovi SaS a aj voči kolegom z OĽANO. Strana SaS podľa jej slov s takýmto návrhom nesúhlasí.

"Myslíme si, že podľa pravidiel, by nemal byť takýto návrh ďalšieho pol roka," komentovala s tým, že SaS podá podnet na ústavnoprávny výbor za porušenie legislatívnych pravidiel a bude žiadať, aby bol vyradený z rokovania.

Chce zlepšiť potratový zákon

Čepček v novele potratového zákona navrhoval zmenu názvu "umelé prerušenie tehotenstva" na "umelé ukončenie tehotenstva". Navrhol tiež zakotviť v zákone, že potrat nie je odporúčané riešenie.

V dôvodovej správe tvrdí, že návrh zlepšuje potratový zákon. A to poskytnutím vyššej ochrany nenarodenému dieťaťu a "odstránením diskriminácie na základe veku dieťaťa tým, že odstraňuje bezdôvodné potraty".

Ako výnimky by sa mali zanechať ohrozenie života matky, zdravia matky, diagnostikované ťažké poškodenie dieťaťa a prípad tehotenstva ako následku trestného činu.

Matke v prípade ohrozenia zdravia alebo ťažkého poškodenia dieťaťa chcel umožniť "právo na minimálne dva nezávislé názory odborníkov - lekárov".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.