Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.08.2020, 13:16

Reakcia Moskvy je očakávaná, nie však adekvátna a zodpovedná, hovorí Korčok

Ruské ministerstvo zahraničných vecí oznámilo vyhostenie troch slovenských diplomatov v reakcii na podobný krok Slovenska.

Reakcia Moskvy je očakávaná, nie však adekvátna a zodpovedná, hovorí Korčok
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Krok Ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie v prípade vypovedania troch slovenských diplomatov je očakávaná, nie však adekvátna a zodpovedná reakcia na vyhostenie troch ruských diplomatov zo Slovenska.

Upozornil na to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok.

"Zdôrazňujem, že Slovenská republika vysiela na diplomatické posty diplomatov, ktorých úlohou je výlučne usilovať sa o rozvoj bilaterálnych vzťahov a spoluprácu s Ruskou federáciou. Želám si v tejto relácii v budúcnosti lepšie správy a pozitívne výsledky, ktoré budú dosahované na základe striktného dodržiavania viedenskej konvencie o diplomatických stykoch," dodal šéf slovenskej diplomacie.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v pondelok oznámilo vyhostenie troch slovenských diplomatov v reakcii na podobný krok Slovenskej republiky zo začiatku augusta.

Ministerstvo na svojom webe uviedlo, že si v pondelok predvolalo slovenského veľvyslanca Petra Priputena, ktorému prednieslo protest v súvislosti s nedávnym vyhostením troch ruských diplomatov z územia Slovenska.

Ruská diplomacia vníma opatrenie Slovenska ako krok, ktorý je v rozpore s konštruktívnym rozvojom vzťahov medzi oboma krajinami. Moskva už skôr avizovala, že siahne k recipročnému rozhodnutiu.

​Slovensko začiatkom augusta prijalo rozhodnutie o vyhostení troch ruských diplomatov.

Hovorca Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Tomaga 10. augusta oznámil, že "podľa informácií slovenských spravodajských zložiek bola ich činnosť v rozpore s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.