Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.08.2020, 11:40

Kollár odovzdá štátnu cenu. Udelí ju Budajovi, Kňažkovi či Krčmérymu

Cenu Jozefa Miloslava Hurbana odovzdá predseda Národnej rady v Deň Ústavy.

Vladimír Krčméry, Milan Kňažko a Ján Budaj sú laureátmi na štátnu cenu Jozefa Miloslava Hurbana. Informoval o tom predseda Národnej rady Boris Kollár na pondelkovej tlačovej konferencii.

Dodal, že in memoriam budú ocenení blahoslavený Pavol Peter Gojdič a rabín Romi Cohn.

"Cenu J. M. Hurbana budem zajtra odovzdávať ľuďom, ktorí vo svojom živote urobili mnoho pre našu krajinu či pre našich občanov," skonštatoval Kollár.

Vysvetlil, že pre Krčméryho sa rozhodol pre pokoj a hlas rozumu, ktorý preukázal v dobe, keď nikto nevedel, čo bude. Budaja a Kňažka vyzdvihol v súvislosti s 30. výročím Nežnej revolúcie.

Počas nej podľa jeho slov preukázali odvahu a stali sa hlasom občanov vo veciach verejných, pričom dodnes neboli ocenení.

Kollár tiež uviedol, že v osobe Pavla Petra Gojdiča je satisfakcia cirkvám, ktoré zažili v 40. a 50. rokoch perzekúciu. "Je to aj osobný hold osobe, ktorá v takýchto časoch prejavila neuveriteľnú osobnú statočnosť a nezlomili ho ani neľudské podmienky," povedal.

Romi Cohn podľa neho zas predstavuje príbeh rodáka Bratislavy, ktorý zachraňoval významné pamätníky vo svete a zaslúžil sa aj o to, aby pamätník Chatama Sófera dostal nový šat.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.