Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.08.2020, 15:10 Aktualizované dňa 26.08.2020 o 15:21

Kiska neuspel na Ústavnom súde. Ten zastavil konanie v prípade voľby šéfa ÚRSO

Podľa bývalého prezidenta Andreja Kisku bola novela prijatá v rozpore s Ústavou a právom Európskej únie.

Kiska neuspel na Ústavnom súde. Ten zastavil konanie v prípade voľby šéfa ÚRSO
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Ústavný súd v stredu zastavil konanie o návrhu bývalého prezidenta Andreja Kisku, ktorý napadol novelu zákona o regulácii v sieťových odvetviach z roku 2017.

Išlo o zmenu, keď predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) už nevymenúva a odvoláva hlava štátu, ale vláda.

Súd nepotvrdil porušenie smernice

Podľa Kisku bola novela prijatá v rozpore s Ústavou a právom Európskej únie.

Podľa stanoviska Súdneho dvora z 11. júna tohto roka skutočnosť, že právomoc vymenúvať a odvolávať predsedu národného regulačného orgánu prešla na Slovensku z prezidenta republiky na vládu, nepredstavuje porušenie smernice Únie o trhu s elektrinou.

Kiska napadol aj spoluúčasť ministerstiev

Súd zároveň upozornil, že Slovensko môže rovnako, s výhradou zaručenia nezávislosti regulačného orgánu, stanoviť účasť zástupcov svojich ministerstiev v určitých konaniach pred týmto orgánom s cieľom zabezpečiť ochranu verejného záujmu. Na Súdny dvor sa v danej veci obrátil Ústavný súd.

Kiska v podaní napadol aj spoluúčasť ministerstiev hospodárstva a životného prostredia na procese rozhodovania regulačného úradu v cenových konaniach. Dané ustanovenia označil prezident za nesprávnu implementáciu smerníc EÚ.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.