Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.08.2020, 10:42 Aktualizované dňa 19.08.2020 o 11:18

Bieloruská kríza: Matovič chce ekonomické sankcie proti páchateľom

V stanovisku vlády sa spomína aj pomoc bieloruskej občianskej spoločnosti.

Vláda prijala stanovisko k situácii v Bielorusku. Podľa ministra zahraničia Ivana Korčoka ide o silnú výzvu na bieloruský režim, aby okamžite prestal s násilím.

​Premiér Igor Matovič uviedol, že stanovisko obsahuje aj návrh na sankcie, ktoré budú presne cielené na osoby, ktoré sú zodpovedné za to, čo sa stalo. O možných sankciách sa bude rozhodovať na dnešnom videosummite.

"Postoj Slovenska bude politika otvorenej náruče voči bieloruskému ľudu a sankcií voči páchateľom. Chceme ukázať, že počítame s Bieloruskom, nechceme ho stratiť, ale chceme ukázať silu voči páchateľom," uviedol Matovič.

V uznesení je aj veta o pomoci Slovenska bieloruskej občianskej spoločnosti. Podľa premiéra môže ísť o formu štipendia pre bieloruských študentov.

Kabinet tiež vyzval k bezodkladnému prepusteniu zadržiavaných účastníkov pokojných protestov a iniciovaniu dialógu s občianskou spoločnosťou vedúceho k urýchlenému opakovaniu prezidentských volieb.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.