Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.08.2020, 13:29 Aktualizované dňa 18.08.2020 o 14:24

Nový koaličný spor: Matovič označil návrh SaS za prvoplánový marketing

Predstavitelia koalície si znovu posielajú odkazy cez sociálne siete, problémom je teraz odluka cirkví od štátu.

Nový koaličný spor: Matovič označil návrh SaS za prvoplánový marketing
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Koaličná strana Sloboda a Solidarita sa na Facebooku včera prezentovala statusom, v ktorom oznámila, že sa chce pustiť do debaty o odluke cirkví od štátu. Nosnou témou pritom má byť najmä financovanie cirkví zo štátneho rozpočtu.

"V SaS sme presvedčení, že každý sa dokáže rozhodnúť slobodne, či zo svojich daní cirkev podporí alebo nie," píše strana vo svojom príspevku. Ak by štát prestal financovať cirkvi, podľa SaS by sa ušetrilo až 52 miliónov eur ročne. 

"Je na mieste začať celospočenskú debatu, či by sa tieto peniaze nedali využiť lepšie," tvrdí strana. Ako ideálne riešenie liberáli považujú takzvaný asignačný model, pri ktorom by sa každý občan rozhodol, ktorej cirkvi chce dať príspevok zo svojich daní. Zároveň by mal možnosť nepodporovať žiadnu cirkev. 

Ostrý postoj premiéra

Tento postoj sa však nepáči premiérovi Igorovi Matovičovi, ktorý poslal odkaz koaličnému partnerovi rovnako cez Facebook. Podľa neho by sa táto citlivá otázka mala riešiť až po celospoločenskej diskusii.

Tú však SaS podľa Matoviča nezačala najlepšie. "Až mám pocit, že ani nejde o odluku samotnú, ale prvoplánový marketing využívajúci najprízemnejšie pudy."

Premiér dodal, že si uvedomuje úlohu cirkví v spoločnosti. "Nedovolím preto, aby diskusiu na túto tému viedol niekto, pre koho svet začína a končí v jeho peňaženke," dodal ostro Matovič. Podľa neho sa dá debata o odluke cirkví od štátu viesť aj bez emócií. 

Nesúhlasia ani v koalícii

Šéf parlamentu a líder Sme rodina Boris Kollár považuje tému za relevantnú, no nie dobre načasovanú. "SaS sa správa rovnako populisticky ako ĽSNS, len to berie z opačného konca,” uviedol Kollár na sociálnej sieti. Poukázal pritom na to, že ide o citlivú kultúrno-etickú otázku. “Preto nerozumiem tomuto populistickému kroku Richarda Sulíka, ktorý musí vedieť, že to bude opäť rozdeľovať spoločnosť,” skonštatoval.

Vicepremiérka a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová si myslí, že otázka odluky cirkvi od štátu vôbec nepatrí medzi témy, ktoré trápia súčasné Slovensko a ktorým by sa mala spoločnosť aktuálne venovať. "Túto otázku sme ani nemali v programe a navrhli sme ju neotvárať," pripomenula.

Kritika opozície

Za zástupnú tému, ktorá prezrádza bezradnosť jej iniciátorov, považuje výzvu liberálov predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico. "To je tak, keď neviete kam, prichádzate so zástupnými témami,“ uviedol Fico na utorkovej tlačovej konferencii. Odporúčal prioritne sa venovať naliehavým ekonomickým otázkam.

Aj podľa lídra vznikajúcej strany Hlas - sociálna demokracia Petra Pellegriniho by sa "sulíkovci" mali v prvom rade sústrediť na to, ako pomôcť slovenskej ekonomike a ľuďom, ktorým hrozí strata zamestnania a sociálnych istôt.

"V tejto oblasti vládna koalícia zjavne zlyháva a preto nastoľuje témy, ktoré majú odvrátiť pozornosť verejnosti od jej koaličných káuz a neschopnosti riadiť štát," upozornil Pellegrini. Súčasné nastavenie financovania cirkvi a jej miesta v spoločnosti považuje Hlas za vyvážené, bez potreby ho meniť.

Ministerstvo kultúry upozornilo, že pred otvorením takejto debaty je potrebné doriešiť otázky reštitúcií a finančných nárokov cirkví, pripomenulo tiež, že finálna odluka nie je možná počas platnosti Vatikánskej zmluvy.

Od januára 2020 platí nový zákon o finančnej podpore cirkví a náboženských spoločností, ktorý zohľadňuje aj počet veriacich a rozširuje takisto možnosti použitia štátneho príspevku. Zákon zachováva systém priamej podpory zo strany štátu, o tom, že jeho ponechanie v aktualizovanej podobe je najlepším riešením, rozhodla expertná skupina, zložená zo zástupcov štátu a cirkví.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.