Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.08.2020, 00:00

Štát nebude suplovať úlohu podnikateľov a podstupovať riziko

Kurzarbeit pre všetkých je formou spoločensky odôvodnenej solidarity, myslí si Ľuboš Pavelka z Obchodnej fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave, katedry medzinárodného obchodu.

Štát nebude suplovať úlohu podnikateľov a podstupovať riziko
Zdroj: TASR

Má podľa vás v našom hospodárstve takáto schéma význam?
Takáto schéma má v slovenskej ekonomike význam, pretože zníži riziko zvyšovania nezamestnanosti v krajine v krízových obdobiach, keď hrozí strata pracovných miest a zvyšovanie nákladov štátu na nezamestnaných. Zároveň tým firmy získajú vyššiu úroveň flexibility v riadení ľudských zdrojov bez potreby rozväzovať s pracovníkmi pracovný pomer pre nadbytočnosť a podobne.
Počas rokovaní o konkrétnej formulácii sa zvažovalo, že by do fondu na výplatu kurzarbeitu prispievali firmy a ľudia iba z tých odvetví, ktorí to naozaj aj budú využívať, teda najmä priemysel. Nakoniec však budú prispievať všetci zamestnanci. Nie je to neférové?

Tu ide o určitú formu spoločensky odôvodnenej a prijateľnej, aj keď vynútenej solidarity.V prípade živnostníkov sa zvažujú dve alternatívy – buď im poistné „prikázať“, alebo ho urobiť dobrovoľným. Ktorá z alternatív je podľa vás lepšia? Je u živnostníkov reálne, že sa pri nej naplnia podmienky na kurzarbeit?
Živnostníci v niektorých krajinách majú oddelený systém platenia odvodov, aby nedochádzalo ku konfliktom medzi ekonomicky aktívnym obyvateľstvom – kto na koho dopláca a či sú odvody primerané alebo ich treba znížiť a podobne. U nás sú živnostníci v jednom vreci so zamestnancami a je ťažké sa k tomu vyjadrovať, lebo by to nebolo objektívne ani korektné.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 56% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.