Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.08.2020, 11:41

Rakúsko nariadilo sprísniť zdravotné kontroly na hraniciach so Slovenskom. Chce zabrániť šíreniu vírusu

Dôvodom na vydanie opatrenia je snaha zabrániť šíreniu vírusu.

Rakúske ministerstvo zdravotníctva nariadilo sprísniť zdravotné kontroly na hraniciach so Slovenskom, Talianskom, Slovinskom a Maďarskom. Informovala o tom dnes agentúra APA, podľa ktorej výnos zverejnilo ministerstvo v registri už v piatok.

Rastie počet nakazených

V Rakúsku v posledných dňoch rastie počet nakazených koronavírusom. V mnohých prípadoch sa ľudia pritom infikovali na dovolenke v zahraničí. Ministerstvo vo výnose nariadilo, aby sa kontroly na hraniciach so štyrmi susednými krajinami "posilnili masívne".

Dôvodom na vydanie opatrenia je snaha zabrániť šíreniu vírusu. Ďalších štyroch rakúskych susedov - Česka, Nemecka, Švajčiarska a Lichtenštajnska sa opatrenia netýka.

Zdravotnícke kontroly sú zamerané na Rakúšanov, ktorí sa vracajú do vlasti po dovolenke. V Rakúsku v posledných dňoch začal stúpať počet ľudí, ktorí sa koronavírusom nakazili práve v zahraničí. Od pondelka kvôli tomu na zoznam rizikových krajín pribudne Chorvátsko. K posilneniu zdravotníckych kontrol na hraniciach v sobotu vyzval tiež kancelár Sebastian Kurz.

O chystanom posilnení zdravotníckych kontrol na hraniciach informovali rakúske médiá už v piatok. Vtedy písali vtedy, že sa budú prísnejšie kontrolovať talianske hranice, pretože panujú obavy, že sa budú chcieť navrátilci z dovolenky v Chorvátsku vyhnúť už teraz prísnym kontrolám na slovinskej hranici a vrátiť sa do Rakúska okľukou práve cez Taliansko.

31 krajín

S tým podľa rakúskych médií môže súvisieť aj aktuálne nariadenie. Rakúsko vydalo kvôli koronavírusu varovanie pred cestami do 31 krajín. V pondelok k nim pribudne Chorvátsko.

Za rizikovú považuje rakúske ministerstvo zahraničia navyše čínsku provinciu Chu-pej, z ktorej metropoly Wu-chan sa vlani začal koronavírus šíriť do sveta, a Španielsko s výnimkou jeho ostrovov.

Pri návrate z rizikových oblastí musia Rakúšania predložiť zdravotným kontrolám na hranici negatívny test na koronavírus, ktorý nebude starší ako 72 hodín, prípadne sa izolovať dva týždne v domácej karanténe. Rakúsko doteraz zaznamenalo 23 298 prípadov nákazy koronavírusy, zomrelo 728 ľudí.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.