Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.08.2020, 14:28 Aktualizované dňa 12.08.2020 o 18:20

Úrad vlády spúšťa fond pomoci. Overený žiadateľ dostane automaticky 200 eur

Vo fonde sa momentálne nachádza viac ako 680-tisíc eur.

Úrad vlády spúšťa fond pomoci. Overený žiadateľ dostane automaticky 200 eur
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Úrad vlády v stredu spustil webový portál určený na prerozdeľovanie pomoci z Fondu vzájomnej pomoci. Každý overený žiadateľ dostane automaticky z fondu 200 eur.

Ďalšie príspevky sa budú odvíjať od toho, koľko prispeje verejnosť. Fond môže každému žiadateľovi prispieť maximálne tisíc eur.

Vo fonde, ktorý v apríli založil premiér Igor Matovič, je aktuálne vyše 680-tisíc eur.

Žiadosti sa budú overovať

Úrad vlády na projekte spolupracuje s neziskovou organizáciou Ľudia ľuďom. Každý žiadateľ môže od stredy zaregistrovať svoju žiadosť, po jej schválení bude uverejnená na portáli, pričom dostane nárok na prvých 200 eur.

Autenticitu žiadosti budú musieť potvrdiť nezávislí overovatelia, napríklad ľudia z regiónov, ktorí žiadateľa poznajú.

Z fondu prispeje ÚV konkrétnemu žiadateľovi o pomoc toľko peňazí, koľko mu prispeje verejnosť.

"Za každé euro fond prispeje ďalším eurom s niekoľkými podmienkami," priblížil riaditeľ organizácie Ľudia ľuďom Roland Kyška. Dodal, že násobiť sa budú vždy unikátne dary od unikátnych darcov do výšky desať eur.

Získať príspevok z fondu bude možné počas 30 dní, neskôr bude môcť verejnosť prispievať cez portál Ľudia ľuďom.

Fiľo poslal pol milióna

Podľa vedúceho Úradu vlády Júliusa Jakaba chceli cez fond pomôcť ľuďom zasiahnutým koronkarízou, ktorým sa pomoc nedostala.

"Nech prispeje každý, kto má peniaze navyše a cíti, že by mal ľuďom prispieť a teraz nehodnotím, či mal nejaké kauzy alebo nemal. Ale ak mal, nech prispeje o to viac," reagoval Jakab na to, že podnikateľ Milan Fiľo do fondu poslal 500-tisíc eur.

Fond predstavil Matovič ako spoločné rozhodnutie koaličných strán s tým, že doň budú prispievať poslanci koalície. Má ísť o formu pomoci pre ľudí zasiahnutých koronakrízou.

Podľa informácií na transparentnom účte do fondu zatiaľ posielajú peniaze poslanci za OĽANO a Sme rodina, prispeli doň aj premiér, minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) či minister školstva Branislav Gröhling (SaS).

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.