Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.08.2020, 14:18 Aktualizované dňa 12.08.2020 o 17:04

Matovič hovorí o kľúčovom okamihu: Musíme sa pripraviť na situáciu, ktorá nastane o dva týždne

Nárast prípadov nákazy novým koronavírusom súvisí s importovanými prípadmi a úzkymi kontaktmi pozitívne testovaných ľudí.

Matovič hovorí o kľúčovom okamihu: Musíme sa pripraviť na situáciu, ktorá nastane o dva týždne
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Premiér Igor Matovič po rokovaní vlády povedal, že situácia ohľadne koronavírusu nie je priaznivá, ale majú ju pod kontrolou. "Treba byť pripravený hlavne na situáciu, ktorá nastane o dva týždne, keď sa deti budú stretávať v kolektívoch," povedal Matovič. 

Premiér pripustil, že pôvodne bol v pláne opačný postup, neskôr to však zmenili. Prvotný plán bol taký, že budú verejné diskusie a následne to, čo vyjde z verejných diskusií, sa 'učeše' na rezortoch, priblížil.

Skonštatoval, že na ministerstvách sa už realizuje "reformné leto". "Rysujú sa veľmi zaujímavé reformy," dodal s tým, že návrhy reforiem chce verejne komunikovať.

Nadstavba viacročného finančného rámca na roky 2021 až 2027 vo forme Fondu obnovy predstavuje pre Slovensko alokáciu vo výške 7,5 miliardy eur. Na čerpanie týchto prostriedkov je potrebné, aby každá členská krajina Európskej únie (EÚ) vypracovala a odovzdala Európskej komisii (EK) národný plán obnovy a odolnosti.

Tento plán bude obsahovať súbor reforiem a investícií potrebných na obnovu a posilnenie odolnosti Slovenska.

Prvý predbežný návrh plánu reforiem a investícií môže Slovensko poslať EK do 15. októbra spolu s návrhom rozpočtového plánu na rok 2021. Následne bude finálny plán obnovy predložený komisii v rámci národného programu reforiem do 30. apríla 2021. Potom bude mať dva mesiace na posúdenie a schválenie tohto plánu. Slovensko až následne bude môcť začať implementovať reformy a investície.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.