Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.08.2020, 00:00

Zemeguľou na Hrade neotáčam

„Niektorí ľudia ma mimoriadne preceňujú, čo mi síce lichotí, ale vyvoláva to o mne mylný dojem. Nie som žiadny zákulisný poradca,“ hovorí advokát prezidentov Klausa a Zemana Marek Nespala.

Zemeguľou na Hrade neotáčam
Zdroj: Mafra/Petr Topič

Ľudia vás v posledných rokoch poznajú ako advokáta českého prezidenta.
Ak dovolíte, to nie je úplne presné. Každý, kto cíti nutkanie súdiť sa s pánom prezidentom, totiž zvyčajne nevie príliš rozlišovať medzi tým, či žalovať po prvé Miloša Zemana ako občana, po druhé Miloša Zemana ako prezidenta, alebo po tretie prezidentskú kanceláriu. Zrejme ste mali na mysli hlavu štátu, ale pre poriadok by som chcel povedať, že v tomto ohľade mám troch klientov v jednom.


To znie veľmi metafyzicky. Necháte našich čitateľov nahliadnuť pod pokrievku vášho vzťahu s týmto vaším trojjediným klientom?
Spýtajte sa a uvidíme.


Ako prebehlo prvé stretnutie vo formáte prezident republiky a vy ako jeho advokát?
Súčasný pán prezident a jeho kancelária ma zdedili po svojom predchodcovi, prezidentovi Klausovi. Moje prvé stretnutie s prezidentom Zemanom sa teda odohrávalo v týchto súvislostiach. A čo o ňom povedať? Bolo príjemné. Spomínam si, že ma pri prvom stretnutí pred mnohými rokmi zaujalo právnické myslenie súčasného pána prezidenta.


V čom konkrétne?
Rokovania o jednotlivých kauzách s ním vždy boli a sú veľmi vecné a kreatívne. Výstupom býva niekoľko nápadov. A priznám sa, že prezidentovo právne myslenie obdivujem o to viac, že je vzdelaním inžinier ekonómie.


O tých sa však tvrdí, že právo je pre nich ťažko uchopiteľné, pretože je to veda argumentačná, a nie exaktná ako ekonómia.
Samozrejme, ale teraz som mal na mysli ani nie tak poňatie právnej vedy ako skôr cit pre právo. A tiež cit pre vyjednávanie a emočnú inteligenciu. Vo všetkýc

Nedozvedeli ste sa všetko?

Vyskúšajte digitálne predplatné a dočítajte článok až do konca.
-89%

MIMORIADNA AKCIA

Získajte prístup ku kompletnému obsahu
len za 1 €

VYSKÚŠAŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.