Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.08.2020, 18:11

NAKA zastavila trestné stíhanie pre Blahov status s červenou hviezdou

Blaha sa mal chváliť na sociálnej sieti fotkou, na ktorej drží so vztýčenou päsťou vedľa SD Roberta Fica červenú päťcípu hviezdu s kosákom a kladivom.

NAKA zastavila trestné stíhanie pre Blahov status s červenou hviezdou
Zdroj: Facebook Ľuboša Blahu

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry zastavil trestné stíhanie v súvislosti so statusom poslanca Národnej rady Ľuboša Blahu (Smer-SD), ktorý sa na sociálnej sieti chválil fotografiou s červenou hviezdou s kosákom a kladivom. Pre TASR to uviedol hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.

„Trestné stíhanie vedené v súvislosti so zverejneným statusom, bolo dňa 30. 3. 2020 zastavené podľa § 215 ods.1, písm. b) Trestného poriadku, vzhľadom k tomu, že skutok nie je trestným činom,“ uviedol Slivka.

Na trestné stíhanie v súvislosti s fotkou upozornil ešte koncom januára poslanec NR SR Ondrej Dostál (SaS). Trestné oznámenie vo veci podával podpredseda OKS Juraj Petrovič. Polícia už vtedy však avizovala, že vo veci nebol zatiaľ nikto obvinený.

Blaha sa mal v decembri minulého roka chváliť na sociálnej sieti fotkou, na ktorej drží so vztýčenou päsťou vedľa predsedu Smeru-SD Roberta Fica červenú päťcípu hviezdu s kosákom a kladivom v strede. Hviezda mala byť narodeninový darček od Fica.

Blaha sa v reakcii na začatie stíhania bránil tým, že podľa rozsudku Európskeho súdu pre ľudské práva nemožno označovať komunistické symboly automaticky za extrémistické vzhľadom na to, že majú tieto symboly viac interpretácií.

Podľa uznesenia vyšetrovateľa, ktorého časť na sociálnej sieti zverejnil v januári Dostál, sa začalo trestné stíhanie pre zločin rozširovania extrémistického materiálu v súbehu s prečinom prejavovania sympatií k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.