Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.08.2020, 00:00

Sulík chystá veľké zmeny. Pozrite si, koho všetkého sa to bude týkať

Zber podnetov na druhý vládny balík znižujúci byrokraciu je v plnom prúde. HN prinášajú prehľad opatrení, ktoré by sa v ňom mohli objaviť.

Zmeny v brigádach
Študenti, ktorí si chcú popri škole privyrobiť, by sa mohli dočkať voľnejších pravidiel. Kým dnes brigádnik môže za týždeň odpracovať maximálne 20 hodín, po novom by to mohlo byť až 40. Ďalšou zmenou by mala byť možnosť uzavrieť so študentom dohodu o brigádnickej práci na dobu neurčitú. Dnes túto lehotu zákon limituje na maximálne jeden rok. Cieľom je, aby bola táto činnosť atraktívnejšia. Sú totiž sektory, kde je brigádnikov nedostatok. „V slovenskom poľnohospodárstve je slabý záujem ľudí o sezónnu prácu, aj preto naši pestovatelia využívajú brigádnikov z krajín Európskej únie a z tretích krajín. Práve koronakríza ukázala, aké je kľúčové mať dostatok pracovníkov, ktorí počas roka zbierajú úrodu a ošetrujú plodiny,“ povedal pre HN predseda Ovocinárskej únie Marián Varga s tým, že momentálne by potrebovali v ovocinárstve aj zeleninárstve aspoň o dvetisíc brigádnikov viac. V okolitých európskych krajinách sa už dlhšie využíva aj inštitút sezónnej práce, po ktorom dlho volali aj slovenskí pestovatelia. Dočkali sa až v júni 2020. „Zefektívňuje podmienky pre brigádnikov a reflektuje požiadavky pestovateľov, no hlavným cieľom je nalákať do sektora ľudí, pre ktorých bude takáto práca zaujímavá,“ uzatvoril Varga.


Voľná živnosť:
Podnikateľ si dnes môže vybrať z troch druhov živností, voľnej, remeselnej a viazanej, pričom každá sa líši úrovňou odbornej spôsobilosti. Do zoznamu by mala pribudnúť aj všeobecná voľná živnosť. Jej držiteľ by mohol vykonávať všetky živnosti, pre ktoré sa nevyžaduje splnenie osobitných podmienok, a nemusel by pri každom rozširovaní podnikateľskej činnosti ohlasovať živnostenskému úradu nový predmet podnikania. Slovenská živnostenská komora však nadšená nie. Jednak preto, lebo súčasná legislatíva umožňuje získať oprávnenie k novému typu činnosti už v priebehu dvoch dní. A tiež preto, že voľná živnosť so sebou nesie isté riziká. „Univerzálna voľná živnosť môže viesť k zníženiu kvality poskytovaných služieb, keďže akákoľvek osoba bude môcť vykonávať aj odborné činnosti, napríklad v stavebníctve, elektrotechnike či kozmetike, ktoré môžu viesť k nenávratným škodám, pričom následná reklamácia môže byť problematická,“ upozornil riaditeľ Úradu komory živnostníkov Jaroslav Juriga. Problém vidí aj v tom, že nebude možné posúdiť bezúhonnosť žiadateľa o živnosť. Vidí tiež riziko, že nový typ živnosti umožní vykonávať skrytú či nekalú podnikateľskú činnosť, ktorá môže smerovať k legalizácii príjmov z trestnej činnosti.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 52% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.