Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.08.2020, 15:15

Špičkoví vedci v Bratislave dostali facku. Vinníka vidia v rezorte školstva

Štát rozdá na výskum koronavírusu 80 miliónov. Bratislava je však príliš bohatá, aby mohla z balíčku niečo dostať.

Špičkoví vedci v Bratislave dostali facku. Vinníka vidia v rezorte školstva
Zdroj: archív Pavla Čekana

Vedecké tímy z hlavného mesta sa nedostanú k financiám na výskum ochorenia COVID-19 v rovnakej miere ako ich kolegovia z ostatných častí Slovenska. Prečo?

Ministerstvo školstva síce na tento účel presunulo eurofondy, avšak výskumné tímy z Bratislavy a okolia môžu získať iba výrazne obmedzené peniaze. Je to totiž nadpriemerne rozvinutý región, ktorý nemá nárok na eurofondy.

Kým rezort školstva sa bráni tým, že výnimku chcel, ale ju nedostal, vedci argumentujú, že Európska komisia už v rámci boja proti pandémii umožnila peniaze presúvať medzi rôznymi kategóriami regiónov. „Túto COVID-19 výnimku na presun peňazí aj pre bratislavský región už využilo ministerstvo hospodárstva,“ tvrdia nepokojní vedci vo vyhlásení.

Špičkové pracoviská odstrihli

Podľa nich tak Slovensko odstrihlo špičkové vedecké pracoviská od financovania výskumno-vývojových projektov zameraných na aktuálnu pandémiu COVID-19. O možnosť získať primerané financovanie na projekty tak prídu nielen súkromné spoločnosti ako je MultiplexDX, ale aj verejné výskumné pracoviská ako je Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied, Lekárska fakulta Univerzity Komenského či Slovenská technická univerzita.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Vyskúšajte digitálne predplatné a dočítajte článok až do konca.
-89%

MIMORIADNA AKCIA

Získajte prístup ku kompletnému obsahu
len za 1 €

VYSKÚŠAŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.