Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.08.2020, 00:00

Trh transakcií sa pomaly rozbieha

Pandémia a nasledujúca kríza spôsobili takmer úplné zamrznutie trhu. Dnes už fúzie a akvizície opäť ožívajú, no návrat na pôvodné transakčné objemy potrvá ešte dlho. Top poradcov sme sa spýtali: 1. Ako ovplyvnil koronavírus transakcie na Slovensku – platí, že ich totálne odstavil, alebo plánované fúzie a akvizície len odsunul na neskôr? 2. Situácia je už dnes iná než počas vrcholu pandémie – dostáva sa do starých koľají, prípadne dokážu si už firmy zohnať financovanie či realizovať akvizíciu?

Trh transakcií sa pomaly rozbieha
Zdroj: Zdroj: Dreamstime

Pavol Pravda, riaditeľ, pwc
1. Začiatkom roka sme na trhu pozorovali naďalej relatívne silnú transakčnú aktivitu. My sami sme poskytovali poradenské služby pri viacerých akvizíciách. Príchod koronavírusu však situáciu citeľne zmenil. Zavedené obmedzenia znemožnili osobné stretnutia, ktoré sa nedajú pri rokovaniach kupujúceho a predávajúceho úplne nahradiť videokonferenciami, čo pozastavilo aj prebiehajúce transakcie. V prípade investorov či majiteľov, ktorí transakciu dosiaľ len zvažovali, možno v súčasnosti pozorovať skôr vyčkávanie na ustálenie situácie.


2. Na rozdiel od predchádzajúcej globálnej finančnej krízy v rokoch 2008 – 2009 mala súčasná situácia biologický spúšťač, ktorého rozmach do pandémie so sebou nesie zásadné ekonomické dosahy. V súčasných podmienkach opätovne rastúcich počtov prípadov v okolitých krajinách sme zatiaľ skôr ďalej ako bližšie k starým koľajam. Na trhoch naďalej vládne zvýšená volatilita. Banky síce momentálne nemajú materiálne problémy s likviditou či plnením kapitálových požiadaviek, no v prípadoch akvizičného financovania s vysokým podielom dlhových zdrojov budú za situácie zhoršenej predvídateľnosti budúceho vývoja takisto určite obozretnejšie.


Petr Kováč, partner oddelenia transakčného poradenstva, EY
1. Transakcie sa spomalili, ale tie, ktoré odštartovali pred COVID-19 s istými technickými obmedzeniami, ako je napríklad nemožnosť cestovať, prebiehali a prebiehajú ďalej. V rámci širšieho prieskumu medzi spoločnosťami je zjavné, že po vyriešení akútnych problémov spojených s COVID-19 panuje vysoká motivácia pokračovať v realizácii dlhodobých stratégií spoločností, a to aj v oblasti akvizícií. Kríza funguje ako katalyzátor a na trhu sa objav

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.