Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.08.2020, 11:46

Budaj podáva trestné oznámenie. Zamestnanci envirofondu navádzali starostov na podvody

V troch odhalených prípadoch išlo o poskytnutie dotácie dokopy vo výške viac ako 100-tisíc eur.

Budaj podáva trestné oznámenie. Zamestnanci envirofondu navádzali starostov na podvody
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) podáva trestné oznámenie pre zistenia o činnosti Environmentálneho fondu. Informovala  o tom poradkyňa ministra Ľuba Lesná.

Vysvetlila, že Ministerstvo životného prostredia v rámci auditu zistilo, že niektorí pracovníci envirofondu navádzali starostov obcí na predkladanie vedome nepravdivých informácií v rámci projektov financovaných z dotačných schém envirofondu.

"Ak by tieto nepravdivé údaje starostovia neuviedli, nemali by nárok na poskytnutie dotácie. Zatiaľ sa podarilo odhaliť tri prípady v rámci troch obcí v celkovej hodnote 100 378 eur," uviedla Lesná s tým, že envirorezort pokračuje v preverovaní ďalších pridelených dotácií.

Ďalšou kontrolou podľa nej ministerstvo zistilo, že vedenie Environmentálneho fondu zanedbalo uplatnenie práv fondu ako poškodeného, pretože nepožadovalo náhradu škody v rámci spomenutých troch neprávom udelených dotácií.

"Neurobilo tak ani v čase, keď sa už zistilo, že dotácie sa vyplatili na základe nepravdivých údajov. Takýmto spôsobom došlo k peňažným škodám," uzavrela Lesná.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.