Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.08.2020, 11:20

Voľba šéfa prokuratúry sa posúva. Kollár hovorí o septembri, OĽaNO to vidí neskôr

Prezidentka včera vetovala zákon o zmene voľby generálneho a špeciálneho prokurátora.

Vypočutie kandidátov na funkciu generálneho prokurátora by sa mohlo konať vzhľadom na zákonné lehoty najskôr začiatkom novembra, povedal predseda parlamentného ústavnoprávneho výboru Milan Vetrák (OĽANO).

Pripomienkami prezidentky Zuzany Čaputovej by sa mal parlament podľa Vetráka zaoberať na septembrovej schôdzi.

​Šéf Národnej rady Boris Kollár (Sme rodina) pripustil zvolanie schôdze ešte skôr, hovorí o prvom septembri.

"Vzhľadom na to, že pani prezidentka vyjadrila pripomienky voči novým pravidlám voľby generálneho prokurátora, budeme sa nimi musieť zaoberať na septembrovej parlamentnej schôdzi. Následne aj s prihliadnutím na lehoty, ktoré vyplývajú zo zákona, budeme môcť vypočutie kandidátov na generálneho prokurátora na ústavnoprávnom výbore uskutočniť najskôr začiatkom novembra," povedal Vetrák.

"Slovensko pritom potrebuje pravý opak, a to je čo najskôr sfunkčniť prokuratúru a jej vedenie," dodal v tejto súvislosti.

Verejné vypočutie 

Uchádzačov o post šéfa Generálnej prokuratúry by mal vypočúvať ústavnoprávny výbor, ako aj zástupca prezidentskej kancelárie, podobne ako pri vypočúvaní kandidátov na ústavných sudcov.

Híring by mal byť verejný a vysielaný naživo. Predpokladá to novela zákona, ktorú prezidentka vrátila parlamentu.

Prezidentka vetovala v piatok novelu zákona o prokuratúre, ktorou sa má meniť spôsob výberu generálneho i špeciálneho prokurátora. Parlament ju má opätovne prerokovať.

Hlava štátu je presvedčená o protiústavnosti niektorých častí, napríklad súvisiacich s odvolávaním generálneho a špeciálneho prokurátora. Ak parlament prelomí prezidentkino veto, hlava štátu sa chce obrátiť na Ústavný súd.

Čižnárov koniec

Sedemročné funkčné obdobie doterajšieho šéfa prokurátorov Jaromíra Čižnára sa skončilo 17. júla. Jeho nástupcu parlament zatiaľ nevolil. Podľa zákona mohol Čižnár stáť na čele generálnej prokuratúry, kým nepríde jeho nástupca.

Čižnár požiadal prezidentku o uvoľnenie z funkcie, ktoré akceptovala. Funkcia mu zanikne k 10. augustu. Až do zloženia sľubu novým generálnym prokurátorom ho nahradí prvá námestníčka generálneho prokurátora Viera Kováčiková.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.