Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.07.2020, 10:47 Aktualizované dňa 29.07.2020 o 12:26

Majský je vinný. Najvyšší súd zamietol odvolanie a odsúdil ho na deväť rokov

Najvyšší súd potvrdil rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu z roku 2015.

Senát Najvyššieho súdu zamietol v stredu odvolanie obžalovaného Jozefa Majského v kauze podvodu na nebankovky Horizont Slovakia a BMG Invest.

Platí teda rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku z roku 2015, ktorý ho odsúdil na deväť rokov odňatia slobody.

Rozsudok je právoplatný. Stredajšie pojednávanie sa konalo bez jeho prítomnosti, keďže sa stále nachádza v Českej republike.

Najvyšší súd rozhodoval o odvolaní obžalovaného voči rozsudku Špecializovaného trestného súdu v Pezinku, ktorý podnikateľa v októbri 2015 odsúdil na deväť rokov odňatia slobody.

Vylúčený na samostatné konanie

Najvyšší súdu vylúčil Majského v marci 2018 pre zlý zdravotný stav na samostatné konanie.

V ten istý deň senát odsúdil ďalších dvoch spoluobžalovaných v kauze podvodu na BMG Invest a Horizont Slovakia na právoplatné tresty odňatia slobody. Dávida Brtvu na deväť rokov a Patrika Pachingera na sedem rokov. Brtva je už podmienečne prepustený na slobodu.

Prerušené stíhanie kvôli chorobe

Súd trestné stíhanie Jozefa Majského prerušil v marci 2019 pre ťažkú chorobu. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta podal viacero návrhov na pokračovanie prerušeného trestného stíhania.

Posledný doručil na Najvyššiemu súdu v polovici mája, následne sa vytýčil termín zasadnutia.

V prípade sa malo konať naposledy 1. júla. Zasadnutie však odročili, keďže obžalovaný sa nedostavil a nedal súhlas na konanie v jeho neprítomnosti.

Vyšetrovanie v Česku

S Majským, ktorého zadržala 17. júna polícia v nemocnici v českom Šumperku na základe európskeho zatýkacieho rozkazu, sa uskutočňuje v Česku predbežné vyšetrovanie zo strany Krajského štátneho zastupiteľstva v Ostrave.

Krajský súd v Ostrave 20. júna nezobral Majského do predbežnej väzby.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.