Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.07.2020, 10:44 Aktualizované dňa 29.07.2020 o 10:50

Naď odtajnil spis k najväčšej leteckej tragédii v dejinách Slovenska

Vojenský špeciál AN-24 so 43 ľuďmi na palube havaroval 19. januára 2006.

Naď odtajnil spis k najväčšej leteckej tragédii v dejinách Slovenska
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO) podpisom rozhodnutia odtajnil vyšetrovací spis najväčšej leteckej tragédie v dejinách Slovenska – havárie vojenského špeciálu AN-24 na vrchu Borsó pri maďarskej obci Hejce.

Po 14 rokoch tak bolo vyhovené žiadostiam občianskeho združenia a subjektov, ktoré o odtajnenie bojovali roky. Odtajnený spis bude čoskoro uverejnený aj na webstránke rezortu obrany, informovala hovorkyňa ministerstva Martina Kovaľ Kakaščíková.

"Spis havárie AN-24 bude od 31. júla k dispozícii na nahliadnutie rodinám a blízkym zosnulých vojakov, ako aj verejnosti. Štyridsaťdva rodín sa tak môže konečne dozvedieť všetky okolnosti havárie, pri ktorej stratili svojich blízkych. Dlhovali sme to nielen im, ale tiež našim vojakom, ktorí obetovali svoje životy službe vlasti," vysvetlil minister.

V januári 2019 si vtedajší minister obrany Peter Gajdoš uctil 14. výročie tragédie:

​Spoločnosť podľa jeho slov čakala odpovede na otázky, ktoré vyvstávali v dôsledku utajovania spisu, dlhé roky. Minister tvrdí, že okrem toho vznikali tiež rôzne špekulácie o celej udalosti. "Preto som nikdy nechápal snahu bývalých vedení rezortu obrany o neustále utajovanie tohto spisu," poznamenal.

Vzhľadom na ich citlivosť nebudú súčasťou odtajneného spisu fotografie z lekárskych správ a ani osobné údaje či údaje lekárskeho charakteru.

Vojenský špeciál AN-24 so 43 ľuďmi na palube havaroval 19. januára 2006 v lesnatom teréne, približne 50 kilometrov od košického letiska, kde mal pristáť. O život vtedy prišlo 41 slovenských vojakov a jeden civilný zamestnanec rezortu obrany. Jediným preživším bol vojak Martin Farkaš.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.