Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Nárast evidovanej nezamestnanosti sa v júni zmiernil. „Treba podčiarknuť, že nezamestnanosť u nás išla z rekordne nízkych úrovní,“ hodnotí v HNtelevízii situáciu Viliam Páleník z Inštitútu zamestnanosti a z Ekonomického ústavu Slovenskej akadémie vied.

​Pripomína, že dnešný počet nezamestnaných je dvojnásobný, čo je veľký nárast. Vládne opatrenia nárast stlmili, aj keď v porovnaní s ostatnými európskymi krajinami máme je väčší. „Príde v septembri druhá vlna a to z niekoľkých dôvodov. Jednak počas pandémie podniky uvažovali prepúšťať, sú aj výpovedné lehoty a tie budú koncom leta exspirovať. Druhý zdroj sú mladí absolventi,“ vymenúva dôvody Páleník.

Veľký problém pre absolventov

Upozorňuje pritom na to, že pre absolventov bude takmer nemožné nájsť si zamestnanie. Aj zo štátnej správy budú ľudia odchádzať do dôchodku, no prijímať noví sa nebudú. Na jeseň zároveň na úradoch pribudnú ľudia, ktorí sa sezónne zamestnali napríklad v poľnohospodárstve či cestovnom ruchu.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.