Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.07.2020, 20:26

Prorektor Masaryk reagoval na Matovičovu prácu: Text je prebratý doslova, nesprávny postup to bol aj pred 22 rokmi

Premiér Igor Matovič mal mať vo svojej práci až 76 strán doslovne odpísaných z dvoch kníh.

Premiér Igor Matovič mal do prvej polovice svojej diplomovej práce okopírovať prvú knihu, do druhej polovice zase odpísal druhú knihu.

Prorektor o premiérovej diplomovke

S touto informáciou prišiel Denník N. "Zo 79 strán je 76 doslovne odpísaných z kníh, ktoré napísali významní ekonómovia. Vlastnými myšlienkami autora sú tak iba úvod a záver, čo sú tri zhruba strany," uvádza denník, ktorý nahliadol do premiérovej práce a dal si ju posúdiť prorektorom Univerzity Komenského v Bratislave Radomírom Masarykom. 

​„Táto práca podľa môjho názoru naozaj nemala byť obhájená,“ povedal potom Masaryk.

Kauza okolo Matovičovej diplomovky vznikla v polovici júla, keď denník N prišiel s informáciou, že premiér vykradol do svojej záverečnej práce z roku 1998 dve knihy.  O tom, že by mohla byť diplomová práca dnešného premiéra problémová, informovali Hospodárske noviny už v roku 2012. Upozornili vtedy, že jeho práca má rovnaký názov ako dielo ekonómov vydané rok pred tým. 

Masaryk dodal, že takýmto spôsobom sa práca nesmela robiť ani pred 22 rokmi, keď ju písal Matovič. "Text je prebratý doslova. Je to postup, ktorý je v podstate nesprávny. Nesprávny je teraz, nesprávny by bol aj pred 22 rokmi,“ povedal prorektor.

Z prvej knihy polovicu, z druhej tretinu

Podľa zistení mal Matovič z knihy Daňový systém a jeho vplyv na podnikateľskú sféru použiť takmer polovicu.

"Necitoval ju a budil tak dojem, že ide o jeho vlastné myšlienky. V diplomovke zaberajú prevzaté texty z tejto knihy 39 strán, no pôvodných autorov Pavla Kárásza st., Juraja Renčka a Pavla Kárásza ml. spomenul autor práce iba pri dvoch krátkych odsekoch – na 27. a 41. strane," uvádza Denník N.

Z druhej knihy Potreba deregulácie daňových systémov v krajinách strednej Európy mal Matovič zobrať zhruba tretinu. "Autor znova robil dojem, že ide o jeho text. Z tejto publikácie prevzal aj viacero grafov a tabuliek – tie už odcitoval."

Matovič na začiatku kauzy reagoval statusom na sociálnej sieti. Tvrdí, že si nepamätá, čo presne v práci citoval a čo nie. "Ak to tak je, ukradol som niečo, čo mi nepatrilo, som de facto v tejto veci zlodej, čo je smutné a určite nie na chválu," tvrdí premiér. Za kauzu diplomovky bol vo štvrtok odvolávaný v parlamente. Nakoniec mimoriadnu schôdzu ustál a koalícia ho podržala.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.