Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.07.2020, 18:37

Kvasnica v záverečnej reči: Neexistujú pochybnosti, že si Kočner objednal vraždu Kuciaka

Advokát Kvasnica sa pozastavoval najmä nad komunikáciou medzi obžalovanými cez šifrovanú aplikáciu Threema.

Kvasnica v záverečnej reči: Neexistujú pochybnosti, že si Kočner objednal vraždu Kuciaka
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Neexistujú pochybnosti, že si Marian Kočner objednal prostredníctvom Aleny Zsuzsovej vraždu Jána Kuciaka.

Vo svojej záverečnej reči v kauze vraždy novinára to pred Špecializovaným trestným súdom uviedol splnomocnenec Zlatice Kušnírovej Roman Kvasnica.

K tomuto záveru dospel po hodnotení dôkazov. Senát po jeho reči odročil pojednávanie na 31. júla a 5. augusta.

Kvasnica sa pozastavoval najmä nad komunikáciou medzi obžalovanými cez šifrovanú aplikáciu Threema.

Kvasnica v nej nachádzal rovnako ako splnomocnenec Kuciakovcov Daniel Lipšic a prokurátor Vladimír Turan viaceré šifry.

Mali k Threeme dôveru

Prevažne išlo o odkazy na sneh, svrab, zuby alebo stavebné práce. „Často predstierajú, že komunikujú na úplne inú tému,“ uviedol Kvasnica.

Podľa neho je jasné, že mali k aplikácii Threema a jej zabezpečeniu dôveru, avšak komunikovali bezpečne s náznakmi obavy z budúcich trestnoprávnych postihov.

Kvasnica poukázal aj na majetkové pomery obžalovanej Aleny Zsuszovej, ktoré sa podľa neho po vražde zmenili. Dovolenka v Dubaji, nové auto od Mariana Kočnera, ako aj zmenu jej nálady považuje za argumenty v prospech jej viny.

Upozornil na svedectvo Tótha

V súvislosti s motívom Kočnera upozornil Kvasnica aj na svedectvo exnovinára a niekdajšieho SISkára Petra Tótha.

„Povedal mu, že v procese zakladania strany Cieľ bude pre neho trestné stíhanie v kauze Donovaly veľký problém a že by nerád vstupoval do volebnej kampane na krku s týmto trestným konaním," povedal. Kauzu Donovaly otvoril v médiách Ján Kuciak a následne bol Marian Kočner znovu obvinený prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry Marošom Žilinkom. Jeho vraždu si mal podľa Zoltána Andruskóa tiež Kočner objednať.

Kvasnica upozornil aj na telefonát Mariana Kočnera s Tóthom, keď bol čerstvo vo väzbe za falšovanie televíznych zmeniek.

Kočner mal v minulosti spomínať Tóthovi, že so zberom podpisov na založenie politickej strany mu pomáhala tlmočníčka z Komárna. Tú však v telefonáte Tóthovi poprel.

"Toto je podľa mňa dôkaz, že mal obžalovaný Kočner strach z toho, že sa Peter Tóth zľakol,“ doplnil Kvasnica. Tóth si mal podľa neho uvedomiť, že ho prostredníctvom sledovania novinárov Kočner v skutočnosti zneužil na prípravu vraždy Jána Kuciaka.

Nárok na náhradu škody

Na záver sa Kvasnica vyjadroval aj k nároku na náhradu škody, ktorý si uplatňuje jeho mandantka Kušnírová, ako aj manželia Kuciakovci. „Prišla o to najcennejšie, čo mala," skonštatoval. „Sme presvedčení, že pred súdom stoja skutoční páchatelia,“ uzavrel.

Z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sú obžalovaní neprávoplatne odsúdený Miroslav Marček, Tomáš Szabó, Alena Zsuzsová a Marian Kočner. Ten si mal podľa obžaloby objednať vraždu ako pomstu za Kuciakove články o jeho ekonomickej trestnej činnosti.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Turan navrhol vo svojej záverečnej reči obžalovaným Marianovi Kočnerovi, Alene Zsuzsovej a Tomášovi Szabóovi 25-ročné tresty odňatia slobody.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.