Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.07.2020, 17:02

Matovič na záver prejavu v parlamente prekvapil. Priznal sa, že porušuje zákon

Premiér Igor Matovič vpovedal, že ide o jedno z najslabšie napísaných zdôvodnení odvolávania premiéra alebo člena vlády.

Na konci svojho hodinu a pol trvajúceho prejavu, v ktorom sa obhajoval pri odvolávaní na mimoriadne schôdzi, sa premiér Igor Matovič priznal, že porušuje zákon.

Premiér v parlamente povedal, že býva v neskolaudovanom dome aj so svojou rodinou.

Priznal sa k porušeniu zákona

​"Porušujem zákon. Som si toho vedomý. Svoje kolaudačné rozhodnutie budem riešiť, hneď ako budeme mať koronakrízu pevne v rukách," priznal Matovič.

Premiér v pléne zdôraznil, že pri svojom odvolávaní je pripravený vyvodiť aj osobnú zodpovednosť. "Ak sa rozhodnete, že nemám byť premiérom, pôjdem si žiť svoj súkromný život, bez titulu."

Matoviča mrzí, že expremiéri Robert Fico (Smer-SD) a Peter Pellegrini (nezaradený) nenašli odvahu v pléne predložiť návrh na jeho odvolanie. "Ste teraz akože dve konkurenčné strany. Mali ste sa predbiehať," uviedol a označil návrh za slušnú zložku nezmyslov. Podotkol, že ide o jedno z najslabšie napísaných zdôvodnení odvolávania premiéra alebo člena vlády.

Odmieta tvrdenia opozície, Blanár podľa neho viackrát klamal. Nesúhlasí, že by jeho vláda nebola schopná zvládať pandémiu nového koronavírusu. Poukázal na jej výborné zvládnutie po zdravotnej stránke. Rovnako odmieta, že na samite lídrov v Bruseli riadne nerokoval o európskych financiách. "Tí ľudia ma brali a výsledok hovorí sám za seba," uviedol a opisoval priebeh rokovaní.

Apeloval na poslancov, aby pri jeho odvolávaní hlasovali podľa svojho svedomia. "Chcem, aby mal každý z vás vlastné svedomie a úplne slobodne sa rozhodol, či budem viesť koalíciu ja alebo niekto iný. Nebudem to nikomu vyčítať," deklaroval. Zároveň priznal, že svoju rodinu nasťahoval do neskolaudovaného domu, čím porušil zákon. Dodal, že ak ho poslanci odvolajú, pôjde žiť svoj súkromný život "bez titulu a s čistým svedomím".

"Viete, prečo je tu taký veľký krik?"

Vo svojom vystúpení opakovane pripomínal kauzy bývalej vlády. "Viete, prečo je tu taký veľký krik? Lebo sme svine odstavili od válova," povedal s tým, že Smer-SD sa svojim rozkrádaním snažil nastoliť akúsi "buržoáznu kleptokraciu".

Tvrdí, že súčasná opozícia sa snaží vytvárať ilúziu neschopnosti novej vlády, pretože si myslí, že sa tak dostane späť ku peniazom. Deklaroval, že ak jeho kabinet ostane súdržný, dokáže financie ustrážiť.

Dodal, že vláda Smeru podviedla voličov sľubmi. Argumentuje, že dlhé roky sľubovala 13. dôchodky a až po predvolebných prieskumoch pred parlamentnými voľbami sa rozhodli zachrániť a dať ich ľuďom.

Vyjadril sa aj k svojej diplomovej práci. Trvá na tom, že až do minulého týždňa si myslel, že je napísaná tak, ako mala byť. Myslí si, že na Slovensku je "dramatická menšina hlúpych" ľudí, ktorí považujú túto kauzu za dôležitejšiu ako iné podstatné veci, pred ktorými stojí vládny kabinet.

"Vy ste si nikdy nezakladali na vašich voličoch, vy ste si stále mysleli, že sú to hlúpi ľudia, ktorých viete ľahkými trikmi oklamať," adresoval Smeru-SD.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.