Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.07.2020, 00:00

Amnestia je iba pre určité prípady

Zastavenie starých exekúcií nastáva automaticky. Nemusíte pre to podávať nijakú žiadosť.

Amnestia je iba pre určité prípady
Zdroj: TASR

Okrem osobného bankrotu sa dlhov môžete zbaviť aj prostredníctvom exekučnej amnestie. Oba inštitúty majú podobné účinky, používajú sa však pri odlišných situáciách. Aj ak sa na vás vzťahuje zastavenie starých vymáhačiek, nemáte ešte úplne vyhraté. Veriteľ si môže uplatniť svoju pohľadávku u exekútora opätovne a žiadať svoje peniaze späť. A to napriek zákonom zastavenej exekúcii. Rozdielom oproti osobnému bankrotu je aj to, že exekučnú amnestiu môžu využiť okrem fyzických osôb aj obchodné spoločnosti. Vymáhanie starých podlžností sa zastaví iba v prípade, ak od začiatku exekučného konania uplynulo k aprílu 2017 aspoň päť rokov.


Veriteľ si svoje dlhy môže opäť vymáhať
Pri exekučnej amnestii sa zastavia staré exekúcie, ktoré vznikli ešte pred 1. aprílom 2017. Vyplýva to zo zákona, ktorý nadobudol účinnosť začiatkom tohto roka. Právnici upozorňujú, že sa netýka nových konaní – teda tých, ktoré sa začali po tomto termíne. S pojmom sa spájajú aj viaceré nedorozumenia. „Hovorové označenie exekučná amnestia zvádza k domnienke, že ide o zánik dlhov, ale táto domnienka nie je správna,“ vysvetľuje právnička Zuzana Faktorová z advokátskej kancelárie AK ZAHRADNIK & Spol. Exekučná amnestia tak ochráni len dlžní

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.