Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.07.2020, 10:09 Aktualizované dňa 20.07.2020 o 10:38

Rakúske orgány nevydajú Viliama Mišenku na Slovensko

Potvrdilo sa, že Viliam Mišenka má rakúske štátne občianstvo.

Rakúske orgány nevydajú Viliama Mišenku na Slovensko
Zdroj: TASR/Branislav Račko

Viliama Mišenku, ktorého zadržala rakúska polícia 2. júla v Badene pri Viedni, rakúske orgány na Slovensko nevydajú.

Potvrdilo sa, že má rakúske štátne občianstvo. Informovala o tom viceprezidentka Krajinského súdu vo Viedni Christina Salzborn.

"Potvrdilo sa že Mišenka má v skutočnosti rakúske štátne občianstvo, preto jeho vydanie na Slovensko nie je možné. Konaním voči nemu sa bude zaoberať Krajinský súd vo Viedenskom Novom Meste a Krajinská prokuratúra vo Viedenskom Novom Meste," objasnila Salzborn.

Konanie v prípade odpykania si 23-ročného trestu, na ktorý bol na Slovensku právoplatne odsúdený, bude naďalej viesť Krajinský súd vo Viedni.

Na úteku bol viac ako dva roky

Mišenka bol od 4. júla vo väzbe so zámerom jeho priameho vydania slovenským úradom. Zadržali ho vo 2. júla na ulici v meste Baden na základe európskeho zatýkacieho rozkazu.

Mišenka bol na úteku od marca 2018, keď ho Najvyšší súd poslal do výkonu trestu na 23 rokov za úkladnú vraždu v štádiu pokusu formou účastníctva ako objednávateľa.

Najvyšší súd ho vtedy odsúdil v kauze výbuchu v topoľčianskej firme Euromont, ku ktorému došlo v lete 2009. Pri výbuchu zahynula jedna osoba a ďalšie utrpeli vážne a ľahšie zranenia.

Rozsudok si Mišenka na Najvyšší súd neprišiel vypočuť. Polícia následne oznámila, že je opätovne na úteku a pátra po ňom.

V roku 2013 ho vypátrali vo Venezuele

Špecializovaný trestný súd v Pezinku na neho vydal európsky zatýkací rozkaz 27. apríla 2018.

Polícia po Mišenkovi pátrala už po druhý raz. Na úteku bol aj v roku 2013, vypátrali ho vo Venezuele a eskortovali na Slovensko, kde strávil takmer dva roky vo väzbe.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.