Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.07.2020, 14:19 Aktualizované dňa 16.07.2020 o 15:35

Matovič mal do diplomovky vykradnúť dve knihy. Ak to tak je, som zlodej, priznal premiér

O možných problémoch s Matovičovou diplomovkou sa hovorilo už dávnejšie.

Igor Matovič
Zdroj: TASR/M. Baumann

Po medializácii práce expredsedu parlamentu Andreja Danka, súčasného predsedu parlamentu Borisa Kollára a aj ministra školstva Branislava Gröhlinga, prišiel rad aj na premiéra Igora Matoviča. Jeho diplomová práca z roku 1998 má byť vykradnutá z dvoch kníh. Uviedol to Denník N.

"Jej samotný text sa začína úvodnou kapitolou Ciele diplomovej práce, ktoré Matovič rozpísal na necelé dve strany. Od ďalšej strany už len kopíroval spomínanú knihu ekonómov. Preberá z nej od slova do slova celé state, mnohokrát celé strany aj s tabuľkami. Takto to pokračuje až po 41. stranu diplomovky. Nič navyše, čo by nebolo v knižke, tam nie je," popísal Denník N Matovičovu diplomovku. 

​V ďalšej časti práce mal Matovič rovnako okopírovať inú knihu. 

K dispozícii ju mali v knižnici Fakulty manažmentu Univerzity Komenského. Novinárom však prácu odfotiť nedovolili. 

O tom, že by mohla byť diplomová práca dnešného premiéra problémová, informovali Hospodárske noviny už v roku 2012. Upozornili vtedy, že jeho práca má rovnaký názov ako dielo ekonómov vydané rok pred tým. 

​Matovič sa však v tom čase obhajoval. "Nedal som prácu napísať niekomu inému, nekúpil som si už napísanú, hoci som mohol. Taký postup bol a myslím, že aj dnes je, úplne bežný. Verejne som sa priznal ku kľúčovej štúdii, z ktorej som vychádzal a ktorú som v práci aj citoval. Diplomovú prácu som obhájil," reagoval premiér v roku 2012. 

Premiér na informácie reagoval statusom na Facebooku. Tvrdí, že si nepamätá, čo presne v práci citoval a čo nie. "Ak to tak je, ukradol som niečo, čo mi nepatrilo, som de facto v tejto veci zlodej, čo je smutné a určite nie na chválu," tvrdí premiér. 

Zároveň priznáva, že školu flákal a vôbec na to nie je hrdý. "Nechodil som na prednášky a na cvikách som bol často duchom neprítomný, či mysľou v mojej firme. Či som zvykol odpisovať? Zvykol. Často? Keď som sa nestihol naučiť, tak určite, ak sa dalo. Bolo to správne? Nebolo," priznal premiér.

Matovič dodal, že v prípade ak odpisoval, by mu mal byť titul odobraný. "Koniec-koncov takú zmenu zákona som si u pána ministra školstva a pani ministerky spravodlivosti objednal," dodal.

Vyjadril sa aj k svojej politickej budúcnosti. "Či kvôli tomu odstúpim? Odstúpim. Hneď, ako splním všetko, čo som ľuďom pred voľbami sľúbil," uzavrel.

Premiér neskôr status aktualizoval, kde sa vyjadril k medializovaným tvrdeniam. "Ak je pravda, čo píšu, je to s ňou naozaj veľmi zlé. Avšak nezdá sa mi, že by som bez citovania použil v takom rozsahu ako píšu, knihu, ktorá mala presne taký istý názov ako moja diplomovka a dupľom od môjho obľúbeného autora ... ale počítať a merať to nebudem," doplnil status Matovič. Dodal, že do svojej práce sa nepozrel od roku 1998 a ani to robiť nebude.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.