Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.07.2020, 12:55 Aktualizované dňa 16.07.2020 o 13:48

"Bývalý režim hovoril aj zlé veci." Blaha reagoval na obvinenie z popierania zločinov komunizmu

Podľa logiky obvinenia voči Blahovi je podľa poslanca komunizmus a všetko s ním súvisiace trestné a kriminálne.

"Bývalý režim hovoril aj zlé veci." Blaha reagoval na obvinenie z popierania zločinov komunizmu
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Poslanca za Smer Ľuboša Blahu obvinili z trestného činu popierania a schvaľovania holokaustu, zločinov politických režimov a zločinov proti ľudskosti. Včera o tom informoval šéf strany Robert Fico.

​Blaha dnes na obvinenie reagoval spolu s jeho obhajcom Robertom Kaliňákom, ktorý je stále podpredsedom Smeru.

"Polícia ma obvinila z toho, že popieram zločiny komunistov a režimov. Nasadili na mňa paragraf, ktorý navrhol poslanec Dostál a vtedajšia Radičovej vláda ho schválila," povedal Blaha s tým, že cieľom obvinenia má byť spochybnenie jeho názorov.

"Som presvedčený, že bývalý režim robil mnohé zlé veci ale aj mnohé dobré veci," povedal Blaha a spomenul aj procesy z 50-tych rokov.

"Obviňovať mňa z toho, že by som popieral zločiny 50-tych rokov a akékoľvek zločiny je smiešne," dodal. "Mňa úplne uráža, keď o mne niekto hovorí, že obhajujem akýkoľvek zločin," povedal na brífingu Blaha.

Blaha hovoril, že podľa neho ide o kriminalizáciu politických oponentov a práve to sa podobá na procesy z 50-tych rokov. 

"Pani Nicholsonová podala päť trestných oznámení a všetky boli chabé a štyri z nich boli zamietnuté," povedal Blaha. Podľa neho polícia pustila jedno z trestných oznámení len zo strachu pred "politickými čistkami". 

Podľa logiky obvinenia voči Blahovi je podľa poslanca komunizmus a všetko s ním súvisiace trestné a kriminálne. "Kriminalizujeme tým aj osobnosti ako bol Dubček," povedal poslanec. "Nemôžete odpísať celú generáciu ľudí, ktorí vtedy žili," uzavrel.

"Vrátili sme sa do čias totality," skonštatoval o obvinení Kaliňák, podľa neho ide o zásah do slobody prejavu. Ako druhý problém Kaliňák označil politizáciu justície a politické tlaky vo všetkých štruktúrach.

Uzneseniu o obvinení podľa Kaliňáka chýbajú základné formálne náležitosti. "Musí byť jednoznačne zrušené," povedal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.