Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.07.2020, 00:00

Málokedy učíme, čo je plagiátorstvo

Niektoré univerzity nemajú etický komisie a keď nastane problém, nevedia, ako postupovať, povedala pre HN Soňa Ftáčniková z Centra vedecko-technických informácií

Málokedy učíme, čo je plagiátorstvo
Zdroj: Reuters

Čo sa to na trhu so záverečným prácami deje? Máme systémový problém?
Je to problém dlhodobý a je spôsobený celým systémom, ktorý ho ošetruje jemne povedané nedostatočne. To, čo vidíme, že sa deje teraz, je len vrchol ľadovca, V skutočnosti ide o dlho neriešený problém nastavenia systému. Teraz čo sa deje, je podľa mňa spôsobené jednak neznalosťou, nedbalosťou a možno je tam aj nejaký zámer podvádzať. Celý system na podporu a v lepšom prípade na upevňovanie akademickej a výskumnej integrity na Slovensku však treba nastaviť úplne inak.

Sme v niečom iní ako zahraničie? Zaostávame?
V nastavení systému určite. Nemyslím si, že je to v povahe ľudí, že by na Slovensku bolo viac akademických podvodníkov a zlodejov a ľudí s horšími povahami. Ale potrebná infraštruktúra, nastavenie celého systému sú naozaj veľmi ďaleko za krajinami okolo nás. Dokonca aj za krajinami, ako je Česko, ak sa už nepozeráme na štáty ako Rakúsko alebo Nemecko, kde dodržiavanie pravidiel majú už dlhšie široko ošetrené. Na Slovensku sa o tejto téme hovorilo veľmi málo.

Skúsme byť konkrétnejší. V čom je presne problém?
Málokedy sa na univerzitách vzdeláva, čo plagiátorstvo vlastne je. Niektoré univerzity majú vstupné semináre, kde študentov hneď na začiatku, ako prídu, poučia, čo áno a čo nie, aké sú pravidlá, čo je to odpisovanie, čo sú to záverečné práce a podobne. Potom sú univerzity, kde im to nikto nepovie, a teda nemajú to odkiaľ vedieť. Tieto preventívne kroky, úvodné vzdelávanie v tejto oblasti sú veľmi dôležité, aby študenti hneď od začiatku vedeli, čo sa smie a čo nie. No aj napriek týmto krokom sa podvody dejú (všade na svete sa nájdu ,hnilé jablká‘), tak v mnohých prípadoch nie sú v inštitúcii implementované štruktúry, ktoré by tieto podvody riešili. Mám na mysli etické komisie na univerzitách, ktoré by riešili porušenie pravidiel akademickej a výskumnej integrity. O tom sa doteraz veľa nehovorilo a v podstate to nebola téma. Myslím si, že je najvyšší čas to zmeniť. V máji minulého roku vznikla iniciatíva na vytvorenie celonárodnej deklarácie o upevnení a posilnení akademickej/výskumnej integrity. Jej cieľom je vyzvať všetky organizácie vykonávajúce a financujúce výskum na Slovensku, aby sa verejne prihlásili k záväzku dodržiavať najvyššie etické štandardy v oblasti vedeckej integrity.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 71% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.