Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.07.2020, 11:16 Aktualizované dňa 14.07.2020 o 11:35

Čaputová vymenovala 54 nových profesorov. Pozrite si ich zoznam

Profesori by mali podľa prezidentky byť strážcami kvality a posilňovania spoločenského postavenia a prestíže vysokého školstva na Slovensku.

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes formálne vymenovala 54 nových vysokoškolských profesorov. Vymenúvacie dekréty im odovzdala za prítomnosti ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS) na pôde historickej budovy Národnej rady na bratislavskom Župnom námestí.

V príhovore pripomenula, že povolanie vysokoškolského pedagóga nie je ľahké, ak sa vykonáva ako "bytostné povolanie". Rovnako poukázala na to, že úlohou profesorov je prispieť k múdrosti spoločnosti.

Kvalita vkladu profesorov do rozvoja vzdelanosti sa bude podľa slov hlavy štátu hodnotiť nielen podľa toho, koľko absolventov, doktorandov a docentov vychovajú, ale aj podľa toho, aké kvalitné učebné texty pre svojich študentov napíšu, akými prednáškami ich budú vzdelávať a inšpirovať. "A hlavne, aké nároky budete voči svojej, ale aj ich práci uplatňovať," komentovala.

"Ak chceme, aby sme z našej mladej vysokoškolskej generácie dostali to najlepšie, vaše nároky na ňu musia byť tie najvyššie. Pretože tituly z našich univerzít platia v celej Európe, aj profil absolventa našej vysokej školy musí mať parametre európskeho štandardu," prízvukovala.

Keďže v tejto oblasti majú vysoké školy podľa jej slov veľkú autonómiu, práve profesori by mali byť zodpovednými strážcami kvality a posilňovania spoločenského postavenia a prestíže vysokého školstva na Slovensku.

Čaputová tiež dodala, že úlohou profesorov je prispieť k múdrosti spoločnosti. "Múdrosť nie je len zhromaždená vedomosť, je to žité poznanie, ktorého súčasťou je silný hodnotový základ, lebo vedomosti bez žitých hodnôt sú naničhodné, naopak, vzdelanosť založená na hodnotách má byť základom spoločnosti," uzavrela.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.