Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.07.2020, 00:00

V problémoch využite bankrot

Osobný bankrot predstavuje možnosť, ako sa zbaviť dlhov. Má však viacero háčikov.

V problémoch využite bankrot
Zdroj: Dreamstime

Problémy s nakopenými dlhmi môžu dobehnúť každého. Jednou z možností, ako z tejto situácie vykorčuľovať, je využiť osobný bankrot. Dávajte si však pri využití tejto možnosti pozor. Aj keď veritelia oficiálne už nemôžu dlhy vymáhať, stále vás môžu evidovať ako neplatičov. Ak si svoje záväzky nebudete plniť, môžete si spôsobiť problémy napríklad v Sociálnej poisťovni. To vám môže neskôr prekaziť založenie vlastného podnikania. Dôležité je vedieť, že napríklad povinnosti platiť výživné sa nezbavíte ani formou osobného bankrotu.


Začať odznova
Osobný bankrot môžu využiť bežní ľudia, ako aj podnikatelia – živnostníci. Túto možnosť zákon neumožňuje obchodným spoločnostiam. Firmy sa musia zbaviť dlhov iným spôsobom. Základným účelom osobného bankrotu je oddlženie fyzickej osoby tak, aby sa zbavila dlhovej záťaže z minulosti a mohla začať odznova s čistým štítom. „O oddlženie môže fyzická osoba žiadať len v prípade, ak je voči nej vedené exekučné konanie, je platobne neschopná a nie je vo výkone trestu odňatia slobody,“ hovorí právnička Zuzana Faktorová z advokátskej kancelárie AK ZAHRADNIK & Spol. Platobná neschopnosť sa však neuzná

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.