Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.07.2020, 16:09 Aktualizované dňa 13.07.2020 o 20:41

Má aj Gröhling problém s diplomovkou? Minister sa bráni a hovorí o bulvarizácii

Minister školstva mal do svojej diplomovky okopírovať takmer celú svoju bakalársku prácu. 

Má aj Gröhling problém s diplomovkou? Minister sa bráni a hovorí o bulvarizácii
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Minister školstva Branislav Gröhling požiadal Paneurópsku vysokú školu o stiahnutie svojej diplomovej práce z webu školskej knižnice.

Mal tak urobiť v čase, keď bola medializovaná kauza šéfa parlamentu Borisa Kollára. Informuje o tom Denník N.

​Podľa denníka mal Gröhling do svojej diplomovky okopírovať takmer celú svoju bakalárku. Poukazuje tiež na to, že mal do diplomovky kopírovať aj knihy a články o terorizme, ktorý bol témou oboch prác. 

Minister minulý týždeň uviedol, že sám si preveril, akú zhodu zistí systém na kontrolu záverečných prác v prípade jeho diplomovky, ktorá je z oblasti práva a obhájil ju v roku 2009.

Systém funguje od roku 2010. Z kontroly originality mu vyšla zhoda 31 percent. "Aj podľa dnešných pravidiel je to pre oblasť práva v poriadku," skonštatoval.

Informoval tiež, že ministerstvo školstva pripravilo zákon, ktorým bude možné odoberať tituly. Šéf rezortu školstva vtedy vyzval, aby sa diskusia o záverečných prácach, ktorú v posledných týždňoch rozprúdila kauza diplomovej práce Borisa Kollára, dostala späť do vecnej roviny.

Minister kritiku svojej práce obhajoval aj teraz na Facebooku. Gröhling tvrdí, že ide o bulvarizovanie témy. "Je zvláštne, že práve teraz sa bulvarizuje otázka mojej práce, ktorá splnila všetky v danom čase a prešla obhajobou."

Podľa neho bolo použitie bakalárky v tom čase v poriadku. "V danom čase smernica dekana povoľovala, aby maximálne 50 percent diplomovej práce tvorila bakalárska práca toho istého autora. Túto hranicu som dodržal. Využíval som v nej aj iné zdroje, ktoré uvádzam pod čiarou alebo priamo v texte," píše Gröhling.

Na tému sa pýtali aj premiéra Igora Matoviča, ktorý sa k tomu vyjadriť nechcel. "Poučený kauzou Borisa Kollára si počkám," povedal Matovič s tým, že by bol nerád, keby o Gröhlinga ako ministra prišiel.

Podpredsedu Národnej rady Juraja Šeligu (Za ľudí) mrzí, že sa na slovenskej politickej scéne opäť rieši téma záverečných prác. Myslí si, že občania už toho majú "plné zuby".

"Teraz je na pánovi ministrovi, aby odpovedal na všetky otázky, nejasnosti a pochybnosti. Podľa mňa je fér, aby mal možnosť veci vysvetliť," skonštatoval.

Rovnakú možnosť veci vysvetliť mali podľa Šeligu doteraz všetci politici, u ktorých boli podozrenia na problémy so záverečnými prácami. "V ostatnej dobe napríklad aj pán Boris Kollár, ktorý sa tiež snažil veci vysvetliť," poznamenal podpredseda parlamentu.

Predseda parlamentu čelí podozreniu z plagiátorstva pre svoju diplomovú prácu. Kollár to však odmieta a poukazuje na výsledky kontroly originality práce a tiež na poznámky o použitých zdrojoch, ktoré v práci spomína. Deklaruje, že svoj magisterský titul získal v súlade so zákonom. V politike ho však nemieni viac používať.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.