Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.07.2020, 17:50 Aktualizované dňa 13.07.2020 o 18:35

Situáciu máme pod kontrolou, vyhlásil Matovič. Rozšírili zoznam menej rizikových krajín

Veľká Británia bude od budúceho pondelka zaradená medzi menej rizikové krajiny.

Situáciu máme pod kontrolou, vyhlásil Matovič. Rozšírili zoznam menej rizikových krajín
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Čo dnes schválilo konzílium odborníkov: 

  • Veľká Británia bude od budúceho pondelka zaradená medzi menej rizikové krajiny
  • Žiadna z "bezpečných" krajín zo zoznamu nevypadla. Naďalej sa môže cestovať do Česka aj Chorvátska
  • Zamestnanci domov sociálnych služieb, ktorí prišli zo zahraničia, budú môcť požiadať o test preplatený poisťovňou
  • Nemocnice budú mať možnosť testovať pacientov aj svojich zamestnancov, testy budú platené zo zdrojov EÚ
  • Príjme sa nový zákon, ktorý bude lepšie kontrolovať ľudí prichádzajúcich z červených krajín. 

Poradné konzílium epidemiológov a hygienikov premiéra Igora Matoviča dnes rokovalo od 13.00 hodiny. Verdikt napokon padol až vo večerných hodinách.

Uplynulo päť týždňov odkedy sa začali pomerne rázne uvoľňovať opatrenia, ktoré boli zavedené v dôsledku šírenia koronavírusu.

Vypracovali analýzu

Úrad verejného zdravotníctva preto vypracoval analýzu od hlavného uvoľnenia opatrení, prvého júna do ôsmeho júla. Za toto obdobie sa nakazilo 363 ľudí, viac ako polovica z nich sa nakazila v zahraničí. Len 19 z ľudí nakazených v zahraničí, infikovalo ďalších.

Nie je to celoštátny zvýšený výskyt. “Viac ako 50 percent bolo zaznamenaných u osôb, ktoré prišli zo zahraničia,” informovala imunologička Mária Avdičová.

Od uvoľnenia opatrení zaznamenali nadregionálnu epidémiu v Humennom, kde sa nakazilo 16 ľudí zo štyroch krajov. Najväčšie regionálne epidémie boli zaznamenané na Kysuciach a Orave, boli celkovo štyri. Súviseli s importom a šírením medzi úzkymi kontaktmi.

Ďalšie regionálne epidémie zaznamenali v okrese Prešov, Sabinov, Revúca a Rimavská Sobota. “Rizikom vidím najmä kontakt s lokálnymi epidémiami, ktoré prežívajú v Českej republike. Druhým rizikom sú rodinné oslavy a udalosti, kde dôjde k úzkemu kontaktu medzi ľuďmi,” dodala Avdičová.

Budú nové opatrenia

Krajina, z ktorej prišlo najviac pozitívne testovaných ľudí bola Česká republika. Nasleduje Ukrajina, Veľká Británia, Srbsko a Macedónsko. “Nemusíme pristupovať k celoplošným opatreniam a nemusíme robiť kroky späť v uvoľňovaní opatrení, ktoré sme urobili pred pár týždňami,” dodal Matovič.

Napriek tomu sa spolu s tímom odborníkov, predsa len rozhodli k niektorým opatreniam pristúpiť. Jedným z nich je už dnes avizovaný návrh zákona,ktorý vláda na pondelkovom mimoriadnom rokovaní schválila. Ten má prinútiť navrátilcov podrobiť sa testom. Inak im môže hroziť pokuta až päťtisíc eur.

Ďalšie z opatrení sa týka najzraniteľnejších, a teda najmä domovov sociálnych služieb. “Umožníme tým zamestnancom, ktorí boli v zahraničí a majú pocit, že by mohli byť v rizikovej skupine, sa budú môcť otestovať. Prostredníctvom aplikácie si budú môcť objednať test,” vysvetlil minister zdravotníctva Marek Krajčí. Testy by sa mali podľa jeho slov následne preplácať zo zdrojov Európskej únie.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.