Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.07.2020, 12:08 Aktualizované dňa 11.07.2020 o 15:44

Slovensko dnes potrápi počasie. Meteorológovia vydali viaceré výstrahy

SHMÚ varuje v sobotu pred výskytom búrok s krúpami takmer na celom území Slovenska.

Slovensko dnes potrápi počasie. Meteorológovia vydali viaceré výstrahy
Zdroj: TASR/DPA

Slovenský hydrometeorologický ústav zvýšil v okresoch Ilava, Púchov a Považská Bystrica výstrahu na druhý stupeň pred búrkami. V okrese Nitra na druhý stupeň zvýšil výstrahu pred silným vetrom. Ústav zároveň aktuálne vydal výstrahy pred prívalovou povodňou či povodňou z trvalého dažďa v okresoch Ilava, Púchov, Považská Bystrica, Bytča, Čadca, Námestovo, Tvrdošín, Ružomberok a Liptovský Mikuláš.

​SHMÚ varuje v sobotu pred výskytom búrok s krúpami takmer na celom území Slovenska, okrem Bratislavského kraja. Upozorňuje aj na silný vietor na západnom Slovensku a v juhovýchodnej časti krajiny, ktorý môže krátkodobo v nárazoch dosiahnuť rýchlosť 65 až 85 kilometrov za hodinu.

Zdroj: SHMÚ

​V okrese Nitra sa miestami očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobo v nárazoch rýchlosť 85 až 90 a priemernú rýchlosť 60 až 65 kilometrov za hodinu. V Žilinskom, Prešovskom a Banskobystrickom kraji platí výstraha aj pred silným vetrom na horách, nad pásmom lesa, kde môže krátkodobo v nárazoch dosiahnuť rýchlosť 110 až 135 kilometrov za hodinu.

Do 17.00 h platí výstraha pre južné okresy stredného a východného Slovenska pred vysokými teplotami. Tie tu môžu dosiahnuť až 33 stupňov Celzia.

SHMÚ zároveň na sociálnej sieti informuje, že studený front už spôsobuje výrazné rozdiely v teplote vzduchu. Kým na juhu stredného Slovenska je až 33 stupňov Celzia (Bušince), na severe len 11 stupňov Celzia (Čadca).

"Veľké rozdiely sú aj v rámci západu územia - na Považí a severe Záhoria 11 až 13 stupňov, na juhovýchode Podunajskej nížiny 32 stupňov Celzia. Podobne sa ochladzuje aj na východe, na severe väčšinou 13 až 20 stupňov (krajný východ ešte 30 stupňov, napríklad Medzilaborce), no na ostatnom území 26 až 33 stupňov Celzia," spresnili meteorológovia.

Veľmi veľké rozdiely sú podľa SHMÚ aj na Spiši. Stanica Reľov má 13 stupňov, Hrabušice 27 a Spišské Vlachy takmer 30 stupňov Celzia. Studený front postupuje smerom na juhovýchod, postupne sa tak výrazne ochladí na celom území a zosilnie aj vietor.

"Už vznikajú aj búrky, ojedinele môžu byť aj intenzívne, najmä v oblastiach pred frontom, kde je ešte teplo," varuje ústav.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.