Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.07.2020, 00:00

Europoslanec otvorene o žalobe voči Slovensku: Pri hlucháňovi sme zavádzali

Pozrite si rozhovor s europoslancom Martinom Hojsíkom v HNtelevízii.

Európska komisia nás žaluje kvôli nedostatočnej ochrane hlucháňa hôrneho. K žalobe prišlo napriek tomu, že nás komisia od roku 2017 na tento problém upozorňuje.

Europoslanec Martin Hojsík vysvetľuje v rozhovore v HNtelevízii, že v rámci Euróspej únie sme si ako členské krajiny dohodli pravidlá, ktorými sa máme riadiť. Komisia má dohliadať na to, aby ich členské štáty dodržiavali.

Dodáva, že komisia najprv upozorňuje na problém a snaží sa dohodnúť. To sa stalo aj nám v prípade hlucháňa. „Oficiálne vláda tvrdila, že kroky podnikajú, že bol prijatý  program ochrany hlucháňa ale skutočnosť bola úplne, úplne iná.“ Podľa europoslanca sme napriek tomu, že v programe na ochranu tohto operenca sme tvrdili, že na chránených územiach sa ťažiť nebude, ťažilo sa.

„Tá ťažba ešte stále nie je zastavená,“ upozorňuje s tým, že žalobu nemáme kvôli niečomu čo sme robili, ale kvôli ťažbe, ktorá stále pokračuje. „Európska komisia ide na istotu, jej cieľom je zabezpečiť, aby sa krajiny dohodli a nechce byť za zle s členskými krajinami. Ale keď vedia, že to určite vyhrajú, že tam teda dochádza k porušovaniu, tak vtedy musia už žalovať.“

Úlohou Slovenska je podľa neho napraviť celú situáciu. „Takto by som si to dovolil povedať, zavádzali sme Európsku komisiu.“ Dodal, že za problém je zodpovedná vtedajšia ministerka Gabriela Matečná a Lászlo Solymós.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Vyskúšajte digitálne predplatné a dočítajte článok až do konca.
-89%

MIMORIADNA AKCIA

Získajte prístup ku kompletnému obsahu
len za 1 €

VYSKÚŠAŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.