Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.07.2020, 16:25

Veľká koaličná roztržka: Niečo tak odporne farizejské ako je Šeliga som ešte nestretol, vyhlásil Kollár

Boris Kollár vytkol Jurajovi Šeligovi spoluprácu s exprezidentom Andrejom Kiskom, ktorého označil za daňového podvodníka.

Veľká koaličná roztržka: Niečo tak odporne farizejské ako je Šeliga som ešte nestretol, vyhlásil Kollár
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Vrcholní predstavitelia koaličných strán sa v parlamente dostali do otvoreného a ostrého konfliktu, ktorého súčasťou boli aj aj osobné urážky.

​Dôvodom bola kauza predsedu parlamentu a Sme rodina Borisa Kollára, ktorý čelí obvineniam z plagiátorstva v súvislosti s diplomovou prácou. Strany Za ľudí a SaS ho vyzvali, aby z čela Národnej rady odišiel, dnes preto sám navrhol vlastné odvolávanie v parlamente. Poslanci to 103 hlasmi najprv schválili a potom pristúpili k samotnej rozprave.

Falošná dilema

V jej závere vystúpil podpredseda parlamentu a Za ľudí Juraj Šeliga, ktorý tento Kollárov krok označil za politické divadlo. "Nerobme z ľudí hlupákov," povedal s tým, že je pred poslancov kladená falošná dilema buď Kollár alebo koalícia.

"Keď nechcete odstúpiť, tak ste to mali povedať na rovinu," dodal Šeliga. Kollár podľa neho poslancov vydiera. Tvrdí, že pád vlády nechce, ale šéf Sme rodina mal sám vyvodiť zodpovednosť. Kollára vyzval, aby návrh na vlastné odvolávanie stiahol.

Ostrá reakcia Kollára

Posledné slovo pred hlasovaním si ešte zobral Kollár. "Chcel som sa s pokorou len ospravedlniť a poprosiť vás o podporu," začal svoje vystúpenie. Namiesto toho však ostro reagoval na Šeligu.

"Niečo až tak odporne farizejské ako je pán podpredseda Šeliga som ešte v politike nestretol," spustil kritiku. V pléne po tejto vete zaznel potlesk.

Šeliga, ktorého ironicky označil za morálny etalón, podľa Kollára hneď po začiatku kauzy za ním "dobehol" a žiadal, aby sa ospravedlnil. "Tak som vystúpil a ospravedlnil som sa, že som spravil chybu," povedal Kollár.

Vytkol mu Kisku

"Nestačilo. Potom došiel znova za mnou a rovnako kontaktoval premiéra, že bolo by dobré, aby sa vzdal titulu. Vzdať sa titulu nedá, tak som povedal, že titul nebudem používať v politike. Potom dobehol a povedal, že to bolo arogantné a nebolo to s pokorou. Tak som sa znovu s pokorou ospravedlnil. Nestačilo, tento farizej dobehol a kričí, musíš odstúpiť z postu predsedu parlamentu," pokračoval šéf Sme rodina.

Následne Šeligovi vytkol spoluprácu s exprezidentom Andrejom Kiskom, ktorý je končiacim predsedom Za ľudí. "Nepočul som ho stáť na námestiach a kričať, že má za predsedu strany človeka, ktorý je daňový podvodník. Ale od tohto farizeja to ja počúvať nebudem," vyhlásil.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.