Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.07.2020, 15:11 Aktualizované dňa 06.07.2020 o 16:05

Sulík predstavil nástupcu Jahnátka na poste šéfa ÚRSO

Andrej Juris pôsobil ako bývalý šéf Západoslovenskej distribučnej.

Sulík predstavil nástupcu Jahnátka na poste šéfa ÚRSO
Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Novým predsedom Úradu pre reguláciu sieťových odvetví by sa mal stať Andrej Juris. Navrhuje ho minister hospodárstva Richard Sulík. Schvaľovať ho bude vláda tento týždeň v stredu.

Stane sa tak nástupcom Ľubomíra Jahnátka, ktorého začiatkom júna odvolala vláda.

„Pán Juris bol vybratý približne z 15 uchádzačov, vyberala ho komisia, bolo verejné vypočutie a vybrali ho ako najvhodnejšieho,“ povedal Sulík.
O novom šéfovi Úradu pre reguláciu sieťových odvetví sa rozhodovalo od verejného vypočutia, ktoré sa konalo 24. júna.

Podľa informácií portálu vEnergetike.sk sa o pozíciu predsedu regulačného úradu uchádzali okrem Jurisa aj Ľubomír Blaško, Michal Cabala, Erik Jančík, Martin Kumpan, Jozef Legény, Marián Nicz, Ján Matuský, Rudolf Sloboda, Kristián Takáč a Ivan Zachar.

Jedenásť kandidátov vybrala výberová komisia na ministerstve hospodárstva. „Celkový počet kandidátov na predsedu ÚRSO bol 14. Na samotné výberové konanie sa dostavili 12, jeden nesplnil požiadavky na dosiahnutú prax,“ spresnil na online energetickej konferencii Smart Energy Forum štátny tajomník ministerstva a predseda výberovej komisie Karol Galek.

Vybraných kandidátov následne vypočuli ešte poslanci hospodárskeho parlamentného výboru. Konečné slovo však mal minister hospodárstva.

Andrej Juris odštartoval svoju kariéru v energetike v roku 1988. Pracoval na výstavbe jadrovej elektrárne Mochovce, následne nastúpil na Protimonopolný úrad. V roku 1994 spoluzaložil Centrum pre hospodársky rozvoj s cieľom podpory nezávislej diskusie a analýzy hospodárskej politiky na Slovensku.

Po vyštudovaní MPA programu na Princeton University v roku 1997 pracoval na medzinárodných projektoch v energetike v konzultantskej spoločnosti NERA so sídlom v USA. Od roku 2004 pôsobil v Západoslovenskej energetike. Je autorom viacerých publikácií v oblasti regulácie a liberalizácie energetiky.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.