Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.07.2020, 15:44 Aktualizované dňa 06.07.2020 o 16:21

Pellegrini: Ospravedlňujem sa za premiérove slová. Zmena na úradoch je čistá politizácia

Pellegrini chce zmeny v bankových poplatkoch aj voľbe generálneho prokurátora.

Pellegrini: Ospravedlňujem sa za premiérove slová. Zmena na úradoch je čistá politizácia
Zdroj: TASR/Michal Svítok

"Dovoľte, aby som sa ospravedlnil všetkým slušným štátnym zamestnancom za slová predsedu vlády, lebo takto by sa vyjadrovať nemal," reagoval Peter Pellegrini, líder novozaloženej strany Hlas-SD na dnešný brífing premiéra Igora Matoviča.

Premiér dnes informoval o tom, ako majú vyzerať okresné úrady po novom. Na internete napríklad spustí verejnú lustráciu kandidátov. "Je to čistá politizácia celej verejnej správy," reagoval na Matovičov plán Pellegrini. 

Rušenie bankového odvodu 

Matovič v júni dospel k dohode s bankami, kritizovaný bankový odvod tak bude zrušený a štát tak bankám ponechá 150 miliónov eur, o ktoré by inak prišli. 

Podľa Pellegriniho však v dohode chýba klauzula, ktorá by znížila poplatky pre zákazníkov komerčných bánk.

Banky mali poplatky zvýšiť práve v súvislosti s odvodom, ktorý museli štátu platiť. O túto zmenu sa poslanci budú snažiť pri schvaľovaní Sulíkovho kilečka

Lex Lipšic 

Zmeny v návrhu zákona chce Hlas vidieť aj vo voľbe generálneho prokurátora. Podľa člena strany Richarda Rašiho je návrh "ušitý" na Daniela Lipšica. 

Po novom by chceli, aby jednou z podmienok pri voľbe na generálneho prokurátora bol aj čistý register trestov. "Aby nikdy nespáchal žiadny trestný čin, bez ohľadu na to, či bol úmyselný alebo neúmyselný," povedal Raši. 

Ak by tento návrh neprešiel, ukázalo by sa, že zmena naozaj bola pripravená pre Lipšica, povedal. Ten totižto v septembri 2016 pri dopravnej nehode neúmyselne zabil chodca

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.