Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.07.2020, 14:23 Aktualizované dňa 02.07.2020 o 16:11

Hrozí, že Česko a Chorvátsko vyškrtnú zo zoznamu bezpečných krajín. Profesor vidí na Jadrane druhú vlnu

Medzi relatívne bezpečné destinácie pribudli ďalšie krajiny. Medzi nimi Španielsko aj Taliansko.

Hrozí, že Česko a Chorvátsko vyškrtnú zo zoznamu bezpečných krajín. Profesor vidí na Jadrane druhú vlnu
Zdroj: Flickr.com

Konzílium odborníkov dnes prekreslilo cestovnú koronamapu, ktorá rozdeľuje krajiny podľa miery rizika nakazenia sa.

Medzi krajiny s nízkou mierou rizika sa po novom zaradilo 11 štátov. Zazelenali sa Holandsko, Belgicko, Francúzsko, Španielsko, Taliansko, Írsko, Austrália, Japonsko, Nový Zéland, Južná Kórea a Čína.

Naopak, dva vypadli - Bulharsko a Čierna Hora.

Mapa sa môže priebežne podľa epidemiologického vývoja v jednotlivých krajinách meniť. Najbližšie by ju mali prehodnocovať približne o dva týždne.

Hlavný hygienik Ján Mikas pripustil, že aj Česko a Chorvátsko, kde v posledných dňoch výrazne stúpli denné prírastky nakazených, môžu byť vyškrtnuté spomedzi zelených krajín, ak by tam došlo k ďalším výrazným nárastom počtu nových prípadov.

Prípady v Česku sú však podľa premiéra Igora Matoviča aktuálne pod kontrolou a sú sústredené regionálne. Ľudí, ktorí cestujú do Česka, vyzval, aby boli najmä v Moravskosliezskom kraji a v Prahe mimoriadne opatrní.

Inak však vníma súčasný stav v Chorátsku infektológ Pavol Jarčuska, podľa ktorého tam došlo k veľmi výraznej zmene epidemiologickej situácie.

"Situácia má takmer charakter už klasického druhovlnového priebehu. Chorvátsko je už na hranici žltej karty, je tam dramatický nárast," povedal Jarčuška.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.