Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.07.2020, 09:13

Kováčik reaguje na Šeligu. Odmieta tvrdenie, že sa nezúčastnil vyšetrenia na detektore lži

Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga tvrdí, že ak špeciálny prokurátor nevie vysvetliť, odkiaľ má peniaze a nechce prísť na detektor lži, mal by odstúpiť.

Kováčik reaguje na Šeligu. Odmieta tvrdenie, že sa nezúčastnil vyšetrenia na detektore lži
Zdroj: TASR/František Iván

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik vyvracia tvrdenie, že sa odmietol podrobiť vyšetreniu na polygrafe, ktoré je súčasťou previerky Národného bezpečnostného úradu.

Reagoval tak na informáciu, ktorú v stredu zverejnil podpredseda parlamentu Juraj Šeliga.

Uviedla to hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Šeliga v stredu uviedol, že je treba čo najskôr zmeniť spôsob voľby špeciálneho prokurátora. Zváži preto predloženie pozmeňujúceho návrhu pri rokovaní o novele týkajúcej sa voľby generálneho prokurátora. Týkať by sa podľa neho mohol aj dôvodov na odvolanie špeciálneho prokurátora.

Potrebu zmeny ukazuje podľa Šeligu aj situácia so súčasným šéfom Úradu špeciálnej prokuratúry Dušanom Kováčikom.

Národný bezpečnostný úrad otvoril jeho bezpečnostnú previerku po zverejnení informácií o tom, že vkladal na účet v banke 204-tisíc eur v hotovosti. Pôvod peňazí nevedel jasne vysvetliť.

Vyšetreniu na polygrafe, ktoré je súčasťou previerky, sa Kováčik podľa Šeligu odmietol podrobiť už štyrikrát. "Takáto obštrukcia už zakladá dôvod, aby NBÚ odňal bezpečnostnú previerku. Ak pán Kováčik stratí previerku, tak to už je zákonný dôvod na odchod zo špeciálnej prokuratúry,“ uviedol Šeliga.

Ak špeciálny prokurátor nevie vysvetliť, odkiaľ má peniaze a nechce prísť na detektor lži, mal by podľa Šeligu odstúpiť. "A keď nechce odstúpiť, mal by byť odvolaný, pretože je neprijateľné, aby sa špeciálny prokurátor “bál” ísť na detektor lži," dodal podpredseda parlamentu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.