Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.07.2020, 20:11

Čaputová: Ak chce štát disciplínu občanov, musí ukázať svoju pripravenosť

Podľa prezidentky treba pri druhej vlne vírusu prehodnotiť cieľové skupiny, ktoré je potrebné testovať.

Zuzana Čaputová
Zdroj: TASR/J. Novák

Ak štát očakáva aj v druhej fáze šírenia nového koronavírusu disciplínu občanov, musí ukázať svoju pripravenosť.

Pridať musí minimálne v oblasti zvyšovania kapacít a prehodnotení testovaných cieľových skupín. Problémom je tiež stále absentujúci nadrezortný riadiaci orgán.

​Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová po stredajšom stretnutí s ministrom vnútra Romanom Mikulcom (OĽaNO), lekármi, epidemiológmi a ďalšími odborníkmi.

Zvyšovanie kapacít 

"Zhodli sme sa, že v prvej fáze sa nám podarilo situáciu zvládnuť vďaka disciplíne ľudí a rýchlej reakcii štátu v podobe prijímaných prísnych opatrení. Ak dnes očakávame podobnú disciplínu občanov, potrebujeme zároveň ukázať aj pripravenosť štátu," uvádza prezidentka na sociálnej sieti.

Diskusia podľa nej ukázala, že je potrebné zvyšovať kapacity, a to jednak zamestnancov úradov verejného zdravotníctva, ako aj samotného testovania, ktoré doteraz zabezpečovali hlavne dobrovoľníci a študenti medicíny. Treba tiež zvážiť prehodnotenie cieľových skupín, ktoré je potrebné testovať.

"Či už ide o potenciálnych šíriteľov vírusu vracajúcich sa zo zahraničia, ale tiež rizikových skupín doma a ľudí prvého kontaktu, ktorých potrebujeme najviac uchrániť," podotkla Čaputová.

Pandemický plán

Poukázala taktiež na absenciu nadrezortného riadiaceho orgánu, ktorý dokáže zadávať úlohy, usmerňovať a zároveň aj kontrolovať vykonateľnosť prijímaných rozhodnutí na celoštátnej úrovni.

"Jeho vznik by mal byť súčasťou pandemického plánu a jeho prijatie považujem po dnešnej diskusii za veľmi naliehavé," zdôraznila.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.