Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.07.2020, 14:41 Aktualizované dňa 01.07.2020 o 15:33

SaS vyzýva Kollára, aby odstúpil, ten pohrozil odchodom z vlády

Rozhodnutie o kauze Borisa Kollára padlo po rokovaní poslaneckého klubu SaS.

Poslanecký klub SaS vyzval Borisa Kollára (Sme rodina), aby odstúpil z pozície šéfa parlamentu. Informovala o tom predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová po stretnutí, na ktorom Kollár odpovedal na otázky v súvislosti s kauzou jeho diplomovej práce.

Predseda SaS Richard Sulík zdôraznil, že vládnu koalíciu nepovalia. Dodal, že rešpektujú nárok hnutia Sme rodina na post predsedu parlamentu. Na ťahu je podľa ich slov Kollár. Ten povedal, že ak by mal odísť z pozície šéfa parlamentu, tak by zo Sme rodina opustil aj vládu.

Predseda Národnej rady Boris Kollár (Sme rodina) spoločne s poslaneckým klubom Sme rodina berú výzvu SaS na jeho odchod z funkcie na vedomie. Povedala to Kollárova hovorkyňa Michaela Jurcová.

Zemanová priblížila, že s Kollárom na klube diskutovali viac ako hodinu. Dodala, že šéfa parlamentu informovali o svojom stanovisku. Podľa jej slov odchádzal s tým, že to vzal na vedomie. "Na ťahu je teraz Boris Kollár. Ak neodstúpi, poradíme sa a uvidíme čo ďalej," poznamenala.

"Samozrejme, nie je to uzavretá vec. Poslanecký klub sa bude radiť opäť, keď nastanú nové udalosti. Ale niekedy to uzavrieme. A keď to bude uzavreté, už nebudeme nikdy viac toto Kollárovi pripomínať, vyťahovať," skonštatoval Sulík s tým, že nie všetko funguje ideálne, a nemá preto zmysel zbytočne dokola "rozpitvávať" vec nikam nevedúcimi otázkami.

Na otázku, či klub SaS podporí prípadnú opozičnú iniciatívu na odvolanie Kollára z funkcie Zemanová odpovedala, že nezahlasujú za žiadny opozičný návrh. Poukázala pri tom aj na koaličnú zmluvu. Rozhodnutie klubu bolo podľa jej slov jednoznačné.

Sulík odmieta, že by sa Kollárovi vyhýbal. Svoju neúčasť na poslednej koaličnej rade a neskorý príchod na rokovanie klubu obhajuje pracovnými povinnosťami. Poukázal na to, že v stredu rokovala aj vláda. "Celkovo si myslím, že s ním mám dobrý pracovný vzťah," poznamenal s tým, že ho mrzí len nedodržanie dohody zo strany Kollára o zvolaní mimoriadnej schôdze k "podnikateľskému kilečku".

Strana Za ľudí trvá na svojej výzve, aby Boris Kollár vyvodil osobnú politickú zodpovednosť a odstúpil z postu predsedu Národnej rady a hnutie Sme rodina nominovalo v zmysle koaličnej zmluvy na tento post svojho zástupcu.

SaS sa svojím dnešným stanoviskom pripojila k našej výzve a sme pripravení sa rozprávať o spoločnom postupe.

Kollár čelí podozreniu z plagiátorstva pre jeho diplomovú prácu. Na odchod z funkcie ho vyzvala aj strana Za ľudí. OĽaNO jeho odchod nežiada. Navrhli, aby minister školstva Branislav Gröhling (SaS) a ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) pripravili zákon, ktorý by umožňoval spätné preverovanie záverečných prác.

Kolíková sľúbila právnu analýzu k odoberaniu titulov, Grohling sa vyjadril, že nie je možné spätne odoberať tituly. Kollár vyhlásil, že svoj magisterský titul získal legálne. V politike ho však viac nemieni používať. Pred stretnutím klubu SaS pripustil, že ak by mal odísť z funkcie, hnutie Sme rodina by mohlo opustiť aj vládnu koalíciu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.