Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.07.2020, 00:00

Treba robiť v pravom momente správne veci a neteoretizovať

Na to, ako sa Bratislava vyvíja, sme sa pýtali Petra Gera. V Hamburgu sa na magistráte ako vedúci stavebný riaditeľ roky podieľal na rozvoji mesta a v Bratislave spolupracuje na projekte Vydrica.

Peter Gero
Zdroj: HN/Peter Madro

Myslíte si, že sa v Bratislave pristupuje rozumne k plánovaniu mesta? Ako pristupujú európske metropoly k plánovaniu mesta a kde za nimi zaostávame?
Od roku 2019 je zriadený Metropolitný inštitút Bratislavy, ktorý podľa mňa prináša plánovaciu kultúru, ktorá je aj v iných európskych mestách. Jedna poloha je hodnotenie investičných zámerov a druhá, ktorá je takisto dôležitá, je vytváranie plánovacej kultúry – teda toho, čo je vo verejnom záujme ako parameter rozvoja mesta.

Existuje v Bratislave parková kultúra? Napríklad v Brne sa snažia zeleň čo najviac zveľaďovať tak, aby trávnaté plochy prinášali čo najväčší priestor na socializáciu. Deje sa to aj u nás?
Nevidím to. Zatiaľ nevidím žiadnu implementáciu zelene do mestských projektov. Potenciály projektov, ktoré sa robia, ako je napríklad električka do Petržalky, ktorá mohla zmeniť Štúrovu ulicu, zostali nevyužité. Štúrova ulica nie je zelený bulvár, ktorý si predstavujem, že by mal v súvislosti s električkou do Petržalky vzniknúť. Na druhej strane je ulica Landererova, na ktorej sa stavajú nové moderné projekty a aj napriek tomu na nej mesto zatiaľ so zeleňou nepočíta. Takisto Dostojevského rad – to sú potenciály, ktoré sú nevyužité. Predstavte si, že by sme dnes chceli tieto ulice rekonštruovať, to by spôsobilo obrovský náklad nielen na financie, ale ak by sa tieto tri ulice rozbili, tak to v meste spôsobí katastrofu. Z toho vidno, že robiť v pravom momente tie správne veci a neteoretizovať o globálnom otepľovaní a priesakoch, ale ich realizovať – tam je rozdiel medzi Bratislavou a Brnom. Ale sú aj iné mestá v našom okolí, ktoré sa snažia aj v malých pomeroch vyťažiť zo zelene čo najviac. Bratislava by si mala brať príklad z Trnavy, Trenčína či Hlohovca.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.