Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.07.2020, 00:00

Chystáme 10 projektov na podporu finančnej gramotnosti

Regulátor bankového sektora pracuje na vzdelávaní detí i dospelých, uvádza hovorca NBS Peter Majer.

Chystáme 10 projektov na podporu finančnej gramotnosti
Zdroj: Pavol Funtál

Čo znamená finančná gramotnosť? Aké schopnosti by mala mať finančne gramotná osoba?
Finančná gramotnosť je schopnosť využívať poznatky, zručnosti a skúsenosti na efektívne riadenie osobných financií. Aby sme si mohli zaistiť celoživotné finančné zabezpečenie seba a svojej domácnosti. Finančná gramotnosť nie je statická. Je to meniaca sa schopnosť, ktorá závisí od veku, rodiny, zamestnania, kultúry či miesta bydliska.

Aká je situácia na Slovensku?
Z pozorovania štatistík exekúcií aj z pozorovania zadlžovania obyvateľov Slovenska, ako aj z pozorovania správania sťažovateľov môžeme dedukovať, že finančná gramotnosť významnej časti dospelej populácie nie je na primeranej úrovni. Aj čo sa týka žiakov, ich finančnú gramotnosť považuje NBS za nedostatočnú. To považujeme za neželaný stav, ktorý musíme zasadne zlepšiť.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.